Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off
Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo
Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar
NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO
VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse

Real Madrid e supercampioana Spaniei! Modric şi Benzema au marcat golurile victoriei cu Bilbao, scor 2-0

La Liga Publicat pe 16 ian 2022

Real Madrid a câştigat Supercupa Spaniei, duminică seară, după 2-0 în finala jucată cu Athletic Bilbao în Arabia Saudită, la Riyadh.

Venită după victoria-thriller din El Clasico, echipa lui Carlo Ancelotti a avut emoţii doar în minutul 11, când David Alaba a respins cu mâna şutul lui Inaki Williams, dar arbitrul Cesar Soto Grado a lăsat jocul să continue. Apoi, galacticii au pus stăpânire pe joc, iar Casemiro l-a testat de două ori pe Unai Simon, mai întâi cu un şut plasat, apoi cu o lovitură de cap, din corner.

În minutul 38, Rodrygo a intrat în careul advers, apoi a pasat perfect pentru Luka Modric, iar fostul Balon de Aur a deschis scorl cu un şut superb, care l-a lăsat fără şanse pe Simon. Cu Bilbao incapabilă să ofere o replică pe măsură, Realul şi-a văzut de treabă, iar golul aducător de linişte a venit în minutul 52, când VAR-ul a dictat penalty după un şut al lui Benzema în mâna lui Alvarez, iar golgheterul francez l-a transformat printr-o execuţie în plasa laterală.

Cum Athletic a avut primul moment periculos abia în minutul 76, la o lovitură de cap a lui Raul Garcia trimisă pe lângă poarta lui Courtois, lucrurile au mers lin pentru trupa de pe "Santiago Bernabeu". Până în minutul 87, când Militao a făcut henţ şi a fost eliminat, bascii au primit penalty, dar acelaşi Raul Garcia nu a reuşit să-l învingă pe Courtois de la punctul cu var, alegând o execuţie pe centrul porţii şi permiţându-i belgianului să se remarce.

Real - Athletic Bilbao s-a terminat 2-0, suficient pentru ca trupa din capitala Spaniei să-şi treacă în palmares a 12-a Supercupă din istorie.