OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni
Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni” Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni”
VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League

REZUMAT VIDEO | U Craiova, OUT din Europa după 1-2 cu Lokomotiv Tbilisi. Baiaram a marcat prea târziu

Europa League Publicat pe 27 aug 2020

Universitatea Craiova a suferit în această seară una dintre cele mai mari umilinţe din istoria participării României în cupele europene. Formaţia pregătită de Cristiano Bergodi a pierdut în deplasare, cu scorul de 2-1, contra celor de la Lokomotiv Tbilisi, care ocupă locul 6 în campionatul Georgiei şi care a obţinut, joi seară, doar a doua calificare din istorie în cupele europene.

Prima repriză a prefigurat surpriza de la final, gruzinii au dominat jocul, fără să schimbe însă scorul de pe tabelă, cei de la Craiova în schimb nu au expediat nici măcar un şut pe poartă.

Deschiderea de scor a venit în minutul 57, Irakli Sikharulidze a punctat după o fază simplă de contraatac, care i-a prins pe picior greşit pe olteni. Ba mai mult, după 4 minute, Omar a majorat scorul, după o nouă gafă în defensivă.

De menţionat este faptul că Omar a fost refuzat de Academica Clinceni. După ce scorul a devenit 2-0, Craiova a început un asalt ofensiv, dar fără luciditate, Koljic a fost cel mai periculos om, dar fără rezultat. Per-total, prestaţia trupei lui Cristiano Bergodi a fost una de coşmar, în faţa unui adversar modest, fără fotbalişti cu notorietate şi care nu a mai câştigat un meci într-o cupă europeană din anul 1999, când triumfau în faţa nord-irlandezilor de la Linfield.

Minutul 90+4 a adus speranţă pentru Craiova, după golul lui Baiaram. Tânărul fotbalist a punctat pentru 1-2, iar Ivan a avut o ocazie, după un corner, în al şaptelea minut de prelungire. Prea târziu, pentru că U Craiova merge acasă, în timp ce Lokomotiv Tbilisi se califică în turul II preliminar,

Minutul 90+4: Baiaram reşeşte să reducă din diferenţă, după o acţiune excelentă a lui Bancu.

Minutul 90: Se arată 7 minute de prelungire, datorită numeroaselor fragmentări.

Minutul 89: Bancu are o şansă bună, dar trimite moale în braţele portarului.

Minutul 80: Si cei de la Lokomotiv Tbilisi fac ultima schimbare. Chanturia intră în locul lui Samurkasovi.

Minutul 77: Ultima schimbare la Craiova (sunt permise doar 3). Baiaram îi ia locul lui Nistor.

Minutul 77: A doua schimbare la cei din Tbilisi. Sandokhadze iese şi intră Andronikashvili.

Minutul 74: Gureshidze suferă o accidentare. Partida a fost întreruptă aproape trei minute.

Minutul 72: Craiova a început să joace foarte bine ofensiv, Koljic are foarte multe acţiuni periculoase, dar fără gol.

Minutul 71: Mihăilă cade în careu, dar arbitrul nu dă nimic. La reluare s-a văzut că fotbalistul oltenilor a fost faultat.

Minutul 69: Marcatorul celui de al doilea gol, Oulad Omar este schimbat cu Dzebniauri.

Minutul 69: Noul intrat Screciu este avertizat, după ce a intrat într-un conflict verbal cu un adversar.

Minutul 67: A doua schimbare făcută de Bergodi. Screciu îi ia locul lui Mateiu.

Minutul 62: Scene incredibile la Tbilisi, Craiova nu există în meci. Cei de la Lokomotiv marchează pentru 2-0, prin Oulad Omar, după un nou contraatac.

Minutul 61: Mihăilă intră în locul lui Bărbuţ.

Minutul 60: Craiova este de nerecunoscut. Chiar şi după ce au primit gol sunt inexistenţi în atac.

Minutul 57: Georgienii pleacă pe un contraatac şcoală, iar cei de la Craiova sunt surprinşi pe picior greşit. Sikharulidze marchează de la marginea careului.

Minutul 54: Acka primeşte şi el galben, după o intrare cu talpa. Craiova nu este periculoasă nici în startul reprizei secunde.

Minutul 49: Koljic vede un cartonaş galben foarte uşor, după ce l-a placat pe Gabadze.

Minutul 45: Se încheie prima repriză. Craiova nu reuşeşte să îşi impună jocul în faţa unui adversar modest.

Minutul 32: Oulad Omar trage cu şpiţul aproape de marginea careului. Şutul în forţă a trecut peste poartă.

Minutul 28: Cicâldău trimite puţin pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă, expediată de la 25 de metri.

Minutul 21: În mod surprinzător, tot Tbilisi domină. Sikharulidze a trimis un şut cu interiorul puţin peste bară.

Minutul 17: Cei de la Tbilisi au o ocazie importantă. Şutul în forţă al lui Shonia a trecut puţin peste poartă.

Minutul 10: Oltenii domină jocul, dar ocaziile încă nu apar. Partea bună este că gazonul este foarte bun.

Minutul 5: Cicâldău centrează foarte bine, iar Koljic este blocat de gruzini în ultimul moment.

• Antrenor: Cristiano Bergodi

18:30 Avem echipele de start. Mihăilă e lăsat pe bancă, iar Bergodi mizează pe Bărbuţ, Koljic şi Ivan.

Vicecampioana României va juca în Georgia meciul din primul tur al Europa League, însă oltenii nici nu concep să nu se califice în runda a doua, acolo unde misiunea elevilor lui Cristiano Bergodi se va îngreuna considerabil.

Pentru turul 1, Craiova a fost cap de serie, statut de care însă nu va mai beneficia în a doua rundă preliminară.

Numele grele din turul 2 preliminar

Din această fază vor intra în cursă echipe din campionatele puternice ale Europei, care vor fi repartizate în urna capilor de serie.

Tottenham, Wolfsburg, Galatasaray sau AC Milan sunt doar câteva dintre echipele pe care Craiova le-ar putea întâlni în turul 2 al Europa League, dacă oltenii vor trece de Lokomotiv Tbilisi.

Există însă şi variante accesibile la prima vedere, precum Aberdeen, Jablonec, Alashkert sau Fehervar.