”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid ”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid
Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul
Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga
Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul
Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League
Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV

Roberto Martinez, după ce Belgia a revenit de la 0-1 cu Danemarca. "Când priveşti meciul la televizor, este greu de explicat, dar când eşti pe stadion, simţi emoţia”

EURO 2020 Publicat de Daian Cutu pe 18 iun 2021

Belgia s-a calificat în optimile de finală ale turneului final al Campionatului European, după ce a învins, joi, la Copenhaga, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Danemarcei, în etapa a II-a a Grupei B din cadrul Euro-2020.

Au marcat: Poulsen '2 / T. Hazard '55, De Bruyne '70.

"Când priveşti meciul la televizor, este greu de explicat, dar când eşti pe stadion, simţi emoţia. Echipa daneză a jucat foarte bine şi a pus presiune. Danemarca a profitat de avantajul propriului public, de atmosferă. Noi, în schimb, nu am pus sufletul pe care l-au pus danezii pe teren. Danemarca este o foarte bună echipă, obişnuită la nivel internaţional.

A fost multă emoţie în prima jumătate de oră. Nivelul nostru nu a depins doar de noi, întrucât danezii au pus multă presiune pe noi. Ei ne-au blocat complet în prima repriză, dar a doua parte a jocului a fost mai raţională. A fost mai bine, am fost noi înşine, am avut mai multe idei, un adevărat plan de joc. (...) Este o victorie foarte importantă, care ne face să progresăm ca echipă",
a declarat Roberto Martinez, la finalul partidei.

Partida a fost oprită în minutul 10, în semn de respect faţă de jucătorul Christian Eriksen, victimă a unui stop cardiac la meciul Danemarca - Finlanda, scor 0-1. Jucătorii şi spectatorii au aplaudat timp de un minut, în timp ce numărul 10 danez se afla într-un spital din Copenhaga, în recuperare.

"Toată Danemarca este cu tine, Christian", a fost bannerul afişat de suporterii echipei gazdă.