S-a stabilit ora de start a partidei Simona Halep - Elise Mertens, din ”optimile” turneului de la Madrid

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 3 mai 2021

Simona Halep, numătul 3 mondial şi favorită 3, va evolua, marţi, nu mai devreme de ora 12.00, cu jucătoarea belgiană Elise Mertens, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 13, în optimile de finală ale turneului Madrid Open,

Meciul este primul al zilei de marţi de pe arena Manolo Santana.

Simona Halep şi Elise Mertens au mai fost adversare de cinci ori. În patru meciuri s-a impus românca, iar în unul sportiva belgiană.

Ultima confruntare dintre cele două sportive datează din 2020, de la Praga. Halep a câştigat în august 2020 turneul de la Praga învingând-o în finală pe Mertens.