CFR Cluj are de dat bani către un fost jucător. Acesta a avut câştig de cauză la comisii CFR Cluj are de dat bani către un fost jucător. Acesta a avut câştig de cauză la comisii
Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari
Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA
VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul
Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO
România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin

Simona Halep a pierdut mai multe locuri în clasamentul WTA, după turneul de la Wimbledon

Simona Halep Publicat de Andrei Ionascu pe 10 iul 2021

Australianca Ashleigh Barty (locul 1 WTA) a câştigat turneul pe iarbă de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe Karolina Pliskova (Cehia, 13 WTA), scor 6-3, 6-7 (4), 6-3. La finalul acestei competiţii de Mare Şlem, Simona Halep ajunge pe locul 9 în clasamentul mondial, de pe locul 3.

Din cauza unei accidentări musculare, Simona Halep (29 de ani) n-a putut să participe la Roland Garros şi Wimbledon.

Pe 12 mai, Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în turul al doilea la Roma, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 cu germanca Angelique Kerber, după 57 de minute de joc, din cauza unei rupturi musculare. De atunci, n-a mai jucat niciun meci.

Simona Halep, campioană la Wimbledon în 2019, a pierdut 2000 de puncte în clasamentul WTA. Prin urmare, Halep a coborât şase locuri în clasament, ajungând pe locul 9 mondial.

Au apărut modificări importante în Top 10 WTA. Australianca Ashleigh Barty s-a distanţat de Naomi Osaka, în timp ce Karolina Pliskova a urcat de pe locul 13 pe locul 7.

Simona Halep se află în Top 10 WTA din 2014, neîntrerupt.

Sursa foto: profimediaimages.ro.