VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!
Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei
Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma
Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei
Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare

Simona Halep, eliminată în minimum de seturi în sferturile de finală de la Moscova. Maria Sakkari nu i-a dat nicio şansă!

Tenis Publicat pe 22 oct 2021

Simona Halep (19 WTA) a părăsit turneul de la Moscova în faza sferturilor de finală. Cea mai bună jucătoare a României a fost învinsă clar de grecoaica Maria Sakkari (7 WTA), scor 6-4, 6-4, într-un meci care a durat o oră şi 46 de minuteşi pe care adversara constănţencei l-a dominat în mare măsură.

Câştigătoare a Cupei Kremlinului în 2013, Simona a început slab, iar Sakkari, proaspăt calificată la Turneul Campionilor, s-a desprins rapid la 4-1. Halep a revenit în joc în ultimul ceas, a reuşit break-ul la 3-5, dar Sakkari şi-a ridicat din nou nivelul de joc exact când a trebuit: la a cincea şansă dintr-un game slab al Simonei pe propriul serviciu Maria şi-a trecut primul set în cont şi a devenit mare favorită la câştigarea meciului.

Ajutată de o deplasare în teren la superlativ şi de un backhand în cross la înălţime, Sakkari a continuat jocul bun şi în startul manşei a doua, iar loviturile puternice din spatele terenului au pus-o în încurcătură pe jucătoarea din Constanţa. Halep nu a găsit soluţii, nu a dat niciodată impresia că poate intra în meci, iar adversara sa s-a desprins rapid la 3-0. Un avantaj pe care l-a păstrat până la finalul setului al doilea, cu ceva emoţii. Simona a revenit de la 1-5, a salvat două mingi de meci, dar şi-a pierdut serviciul la 4-5!

În timp ce Simona se alege cu 100 de puncte WTA şi un cec în valoare de 15.500 de dolari la primul său turneu în sală în 2021, Sakkari o va înfrunta pe Ekaterina Alexandrova, reprezentanta Rusiei, pentru un loc în marea finală de duminică.

Pentru Halep urmează WTA Transylvania Open, turneul clujean la care va avea statutul de favorită doi, după iberica Garbine Muguruza, eliminată de asemenea fără drept de apel în sferturi, 6-1, 6-1, de către estona Anett Kontaveit.