Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

Simona Halep, "maratonista" de la Praga! O nouă victorie în trei seturi grele şi principala favorită e în sferturi. Cu cine va juca

Tenis Publicat pe 13 aug 2020

Simona Halep a supravieţuit unui nou maraton şi a învins-o, joi, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2, pe cehoaica Barbora Krejcikova, după două ore şi şase minute.

Halep a început slab meciul, i-a permis adversarei să se detaşeze, iar reprezentanta gazdelor şi-a luat şansele şi a câştigat prima manşă cu 6-3. Simona şi-a ridicat nivelul jocului în setul al doilea, a ratat patru mingi de set pe propria servă, la 5-4, dar a reuşit să-l închidă în cele din urmă la a şasea şansă, scor 7-5, apoi a cerut intervenţia medicului pentru probleme medicale la spate.

În decisiv, Barbora a început bine, a sprintat spre un 2-0 rapid, dar Halep şi-a revenit din nou miraculos, a pus în scenă o serie de şase game-uri şi s-a calificat în sferturile de finală.

Rămasă mare favorită a turneului, constănţeanca va da peste poloneza Magdalena Frech, a 174-a jucătoare a lumii care a învins-o, tot joi, pe Arantxa Rus, locul 70 WTA. Frech a venit din calificări, unde a pierdut ultimul meci, a intrat pe tablou ca lucky loser şi a învins-o în primul tur, în trei seturi, pe Gabi Ruse. Va fi prima confruntare directă între ea şi Halep, favorita 1 a competiţiei.