Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni” Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni”
VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League
VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider

Sparta Praga - AS Monaco 0-2, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Meciul a fost întrerupt câteva minute, din cauza unui incident rasist

Champions League Publicat de Andrei Ionascu pe 3 aug 2021

AS Monaco a câştigat meciul din deplasare cu Sparta Praga, scor 2-0, în manşa tur din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Portarul Florin Niţă a fost integralist pentru echipa cehă. Partida a fost întreruptă câteva minute, în prima repriză, după ce Aurelien Tchouameni a acuzat că este ţinta unui atac rasist din partea fanilor Spartei Praga.

Aurelien Tchouameni a deschis scorul în minutul 37. Francezul în vârstă de 21 de ani a devenit ţinta publicului de la Praga, care au aruncat cu obiecte pe teren şi au cântat insulte rasiste.

Arbitrul englez Michael Oliver a oprit partida câteva minute şi a încercat să liniştească spiritele. Jucătorii de la AS Monaco au protestat vehement şi i-au cerut lui Oliver să ia măsuri, având în vedere scandările fanilor cehi.

În urma acestui incident, crainicul stadionului a transmis un mesaj de avertisment pentru fanii echipei Sparta Praga. În cazul în care scandările rasiste nu încetau, meciul putea fi oprit.

Potrivit Canal+, clubul AS Monaco a depus o plângere la finalul partidei, prin care acuză remarcile rasiste făcute de către fanii echipei Sparta Praga şi prin care cer măsuri drastice din partea UEFA.

În minutul 59, Kevin Volland a înscris pentru AS Monaco şi a stabilit scorul final la Praga. Returul este programat pe 10 august, în Franţa.

Câştigătoarea dublei manşe dintre Sparta Praga şi AS Monaco va înfrunta Genk sau Şahtior Doneţk în play-off-ul pentru grupele Ligii Campionilor.

Sursa foto: profimediaimages.ro