Spectacol în Moldova. FC Botoşani - Gaz Metan 4-1. Trupa lui Marius Croitoru depăşeşte FCSB în clasament. Debutantul Popa, greşeli uriaşe

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 aug 2020

FC Botoşani a obţinut al doilea succes din acest play-off, acasă, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaş, cu scorul de 4-1.

Oaspeţii nu au rezistat decât 40 de secunde, Ofosu a marcat după o deviere nefericită a lui Larie, după ce l-a oprit pe Dugandzic, care era aflat în poziţie ideală.

Dusan Uhrin a luat o decizie curajoasă şi l-a titularizat în premieră pe Popa, în detrimentul lui Pleşca. Mutarea nu s-a dovedit una inspirată, tânărul greşind grav. Mai întâi la golul de 2-0 a degajat greşit, iar Keyta a profitat.

După care, acelaşi Popa a scăpat incredibil o minge trimisă de Florescu, din lovitură liberă. Cei de la Gaz Metan au avut o răbufnire de orgoliu, în minutul 27, după ce Romeo a punctat, cu o lovitură de cap.

Actul secund a oferit eliminarea lui Chamed, care a primit al doilea cartonaş galbe, după un fault la Cîmpanu. În minutul 88, Roman a stabilit scorul final, după un şut din întoarcere, din afara careului, expediat în forţă.

FC Botoşani: E. Pap- D. Haruţ, A. Chindriş, A. Şeroni, A. Ţigănaşu- G. Cimpanu, J. Rodriguez- H. Keyta, E. Florescu, R. Ofosu- M. Dugandžić

Gaz Metan Mediaş: A.Popa- M. Butean, I. Larie, T. Juel-Nielsen, M. Velisar- N. Chamed, M. Diakota- R. Romeo, S. Ciocan, R. Trif- N. Dumitru