Franţa anunţă un bilanţ de 31 de persoane grav rănite pe şantierele Jocurilor Olimpice Franţa anunţă un bilanţ de 31 de persoane grav rănite pe şantierele Jocurilor Olimpice
Florin Răducioiu a dat verdictul despre Dinamo: ”Sunt sigur de asta. Au pierdut nişte puncte incredibile!”

CFR Cluj nu se joacă! Un titular de la FCSB e dorit pentru ca Dan Petrescu să facă un super lot CFR Cluj nu se joacă! Un titular de la FCSB e dorit pentru ca Dan Petrescu să facă un super lot
Universitatea Craiova, măcinată de accidentări! Favoritul lui Rotaru ar putea lipsi tot sezonul Universitatea Craiova, măcinată de accidentări! Favoritul lui Rotaru ar putea lipsi tot sezonul
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 2-0, în direct la Prima Sport 1! Luckassen finalizează o fază spectaculoasă creată de Omondi VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 2-0, în direct la Prima Sport 1! Luckassen finalizează o fază spectaculoasă creată de Omondi
Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie

Sporting Lisabona - Dobrogea Sud 22-21. Constănţenii ratează calificarea în grupele EHF European League

Handbal Publicat pe 29 sep 2020
Dobrogea Sud a ratat în această seară calificarea în grupele EHF European League, după ce a fost învinsă de Sporting la Lisabona, scor 22-21.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 27-27, în oraşul de pe malul mării, iar handbaliştii lusitani porneau ca mari favoriţi în retur. Pe teren, însă, fosta adversară a lui Dinamo în ultimele două ediţii din Liga Campionilor, Sporting, nu a impresionat cu nimic, în prima repriză,

Au făcut-o în schimb constănţenii, care au arătat excelent în Portugalia. Dobrogea Sud a condus cu două puncte, dar nu a reuşit să se distanţeze. A fost 10-8 în minutul 25, şi 12-10 la pauză, pentru reprezentanţii României.

După pauză, oaspeţii s-au desprins şi la 3 puncte (17-14, în minutul 39). Au urmat însă 6 minute de secetă, iar portughezii au restabilit egalitatea, 17-17, în minutul 36, iar în minutul 52 au preluat conducerea pe tabelă, pentru prima dată în repriza secundă (19-18). Ultimele 10 minute au fost dramatice, iar la ultima fază, la 22-21 în favoarea lusitanilor, Chikovani a ratat egalarea. S-a terminat 22-21, iar Sporting merge în grupele competiţiei, în timp ce dobrogenii rămân cu regretele.

În aceeaşi competiţie, în această seară, Potaisa Turda a pierdut în Franţa, 31-27  cu Toulouse, după 35-35 în Ardeal şi a ratat calificarea în faza următoare.