VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă
VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare
George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin
Pârvu, sincer după eşecul cu Poli Iaşi: ”Nu este doar Tavi Vâlceanu în echipă, el ne-a scos în mai multe meciuri!”

Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială

ULTIMA ORĂ | Messi şi-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu Athletic Bilbao! Cât va lipsi starul Barcelonei de pe teren

Barcelona Publicat pe 19 ian 2021

UPDATE | Lionel Messi şi-a aflat astăzi pedeapsa după eliminarea suferită în meciul cu Athetic Bilbao, în ultimul minut al prelungirilor. Comisia de Disciplină din Spania a hotărât că starul Barcelonei va fi suspendat pentru două meciuri.

Messi va rata astfel partidele cu Cornella (Cupa Spaniei) şi Elche (din LaLiga), pe care Barcelona le va disputa în deplasare.

Argentinianul risca o suspendare de până la 12 meciuri, dacă gestul său la adresa lui Asier Villalibre ar fi fost încadrat la "agresiune". Comisia federaţiei spaniole a încadrat însă eliminarea la "gest violent în timpul jocului", care putea duce la o suspendare de maxim patru etape.

A fost prima eliminare suferită de Messi în 754 de meciuri jucate în tricoul Barcelonei.

Risca o suspendare record

Lionel Messi ar putea primi o suspendare de până la 12 meciuri după ce a fost eliminat în ultimul minut al prelungirilor, în SuperCupa Spaniei, pierdută de Barcelona în faţa lui Athletic Bilbao, scor 2-3.

A fost primul cartonaş roşu văzut de Messi în 754 de meciuri jucate în tricoul Barcelonei, însă asta nu îi oferă argentinianului garanţia unei suspendări mici. Dacă Liga Spaniolă va considera gestul lui Messi, care şi-a lovit un adversar fără minge, violent, atunci pedeapsa maximă pe care o poate primi atacantul e de 12 etape.

Messi l-a lovit peste cap pe adversarul Asier Villalibre, într-o fază în care starul Barcelonei încerca să se elibereze din marcaj.

Dacă va primi pedeapsa maximă, Messi ar rata o bună parte din actualul sezon, care ar putea fi şi ultimul pentru el pe Camp Nou. Messi se află în ultimele şase luni de contract cu Barcelona, iar în vară a anunţat conducerea clubului că nu doreşte să mai continue la gruparea blaugrana.

Dacă Messi scapă de încadrarea cea mai gravă (agresivitate), atunci riscă doar între una şi trei etape de suspendare.