VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League
VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider
Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

Uşor doar o repriză! FCSB - Şahtior Karagandy 1-0. Golul de generic al lui Cordea şi paradele lui Vlad aduc victoria ”roş-albaştrilor” în Conference League

FCSB Publicat pe 22 iul 2021

FCSB a învins pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Şahtior Karagandy, din Kazahstan, în prima manşă a turului doi preliminar al Conference League.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Andrei Cordea, în minutul 38, cu un şut din afara careului. Pe final, formaţia din Karagandy putea restabili egalitatea, însă Andrei Vlad a salvat miraculos în două rânduri.

Returul va avea loc joia viitoare.

FCSB - Şahtior Karagandy 1-0 (Cordea 38')

• FCSB: Vlad - V. Creţu, A. Creţu, Cristea, Radunovic - Moruţan (Stoica '46), Ov. Popescu, Vînă (Musi '46) - Cordea (Dumitru '90+1), Tănase, Oct. Popescu (F. Coman '71). Antrenor: Dinu Todoran
  • Şahtior Karagandy: Shatskly - Gabyshev (Kybyray '66), Khozin, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Mitosevic, Mawutor (Tattybayev '78), Bakaev - Shikavka (Rustemovic '66), Najaryan (Omirtayev '59). Antrenor: Magomed Adiev

Minutul 90+3: Fluier final pe National Arena! În faţa a peste 5.000 de spectatori, FCSB se impune cu scorul de 1-0.

Minutul 86: Cei din Karagandy au o şansă mare de a egala. Vlad scoate senzaţional şutul lui Tattybaev.

Minutul 71: Florinel Coman revine la FCSB, după patru luni de pauză. El îl înlocuieşte pe Octavian Popescu.

Minutul 54: Acelaşi Cordea are o nouă ocazie mare, execuţia sa este respinsă cu mare greutate de portarul lui Sahtior.

Minutul 52: Cordea este aproape de al doilea gol, însă trimite în plasa laterală.

Minutul 38: GOL FCSB! Cordea marchează un gol foarte frumos, cu o execuţie de la distanţă, care l-a prins pe portarul lui Sahtior pe picior greşit.

Minutul 29: Ovidiu Popescu reia puţin pe lângă vinclu, din pasa lui Tănase.

Minutul 18: Acelaşi Tănase are o nouă ocazie bună. Căpitanul lui FCSB trage năpraznic din lovitură liberă de la 30 de metri, dar portarul Shatsky prinde.

Minutul 16: Shatsky respinge în faţă, balonul ajunge la Tănase care se demarcă fără probleme de Gabyshev şi trimite în forţă din voleu, portarul celor din Kazahstan salvează cu un reflx de senzaţie.

Minutul 1: A început partida de pe Naţional Arena!

--------------------------

FCSB - Şahtior Karagandy se joacă joi, de la 21:30. Meciul din turul doi preliminar al Conference League va fi redat live text pe www.looksport.ro

• Echipa probabilă a FCSB-ului: Vlad – V. Creţu, Haruţ, Vucur, Radunovic – Moruţan, A. Creţu, Oaidă – Cordea, Tănase, Popescu.

Vicecampioana României are ca obiectiv principal calificarea în grupele Conference League. Dintr-o echipă care şi-a obişnuit suporterii cu prezenţe constante în grupele Ligii Europa (fosta Cupa UEFA) şi ale Ligii Campionilor, participări de pe urma cărora roş-albaştrii ajungeau să evolueze chiar în primavara europeană a celei de-a doua competiţii intercluburi europene, FCSB a reuşit din 2015 doar o singură dată o performanţă pe măsura blazonului. În sezonul 2017-2018, cu Nicolae Dică antrenor, FCSB a fost eliminată din şaisprezecimile Europa League, după o victorie cu 1-0 pe Arena Naţională şi un eşec categoric, scor 5-1, pe Stadionul Olimpic din Roma.

Acum, FCSB încearcă să încheie această serie nefastă în cea de-a treia competiţie ca relevanţă la nivel european. Formaţia antrenată de Dinu Todoran a început cu un semieşec noul sezon din Casa Liga 1, scor 0-0, pe terenul celor de la FC Botoşani. Totuşi, datorită diferenţei de valoare dintre cele două loturi, FCSB nu ar trebui să aibă emoţii cu privire la calificarea în turul următor preliminar din Conference League. Doar 7.05 milioane de euro, conform Transfermarkt, este cota de piaţă a kazahilor de la Shakhtar Karagandy, echipă care ocupă doar locul 11 în campionatul intern după 19 meciuri, deşi în 2020 a terminat pe poziţia a patra. 31.15 milioane de euro este aproximarea valorii fotbaliştilor de la FCSB.