Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

UTA, cea mai slabă echipă pe teren propriu! Laszlo Balint: "Trebuie să scăpăm de acest blestem. A câştigat echipa mai bună şi mai experimentată"

Superliga Publicat de Andrei Ionascu pe 7 mar 2021

CFR Cluj a câştigat meciul din deplasare cu UTA Arad, scor 1-0, în etapa cu numărul 26 din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport+. Antrenorul echipei arădene, Laszlo Balint, a recunoscut că adversarii au dominat partida şi au meritat victoria. UTA rămâne singura echipă din Liga 1 cu o victorie pe teren propriu în acest sezon.

Raportul şuturilor pe poartă a fost 5-0. Vinicius a înscris în minutul 69, în urma unui corner executat perfect de către Ciprian Deac.

Itu, Păun şi Debeljuh au ratat ocazii mari pentru CFR Cluj în actul secund. În prima repriză, clujenii ar fi trebuit să primească un penalty, pentru un fault al lui Shlyakov asupra lui Manea.

În urma acestui eşec, UTA rămâne la patru puncte de zona locurilor de play-off.

"E dureros că, în urma unei faze pe care am analizat-o, pierdem trei puncte. E al doilea meci consecutiv în care primim gol în urma unei faze fixe. Responsabilitatea jucătorilor ar trebui să fie maximă! Am avut momente în care am interpretat foarte bine lucrurile pe care le-am pregătit, dar n-am reuşit să fructificăm niciuna dintre situaţii. Analizând tot ce s-a întâmplat în timpul meciului, ocaziile CFR-ului din repriza a doua, cred că a câştigat echipa mai bună şi mai experimentată. Au fost momente în care puteam să speculăm anumite vulnerabilităţi ale celor de la CFR. Din păcate, am comis multe greşeli tehnice. Important este că echipa este într-o uşoară creştere, am avut momente în care am arătat că progresăm. Dar avem de muncă!

E o linişte de mormânt pe stadion. E clar că parcursul nostru nu este cauzat de lipsa suporterilor, dar este evident că prezenţa suporterilor în tribună ne-ar fi adus un plus de spirit, motivaţie şi energie. Cred că acestui stadion asta îi lipseşte: energia pozitivă care venea din tribune. Dar nu putem să ne ascundem în spatele acestui aspect. Important este să credem şi să nu fim timoraţi acasă, să scoatem maximum din fiecare fază şi să scăpăm de acest blestem, acest parcurs nefericit pe propriul stadion", a spus Laszlo Balint.