Europa League Publicat de Daian Cutu pe 29 oct 2020

AC Milan a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-0, contra cehilor de la Sparta Praga, în etapa II a grupelor Europa League. Partida a reprezentat al doilea meci oficial pentru Ciprian Tătăruşanu la formaţia din Serie A şi primul în care nu primeşte gol.

Scorul a fost deschis de către Brahim Diaz, cu un şut cu interiorul. Fotbalistul adus de la Real Madrid a fructificat o pasă de la Zlatan Ibrahimovic, care în minutul 36 a ratat o lovitură de la 11 metri.

Dalot în lansează perfect pe Leao, iar portughezul a marcat cu lejeritate.

Scorul final a fost stabilit de Dalot, cu un şut la colţul scurt.

AC Milan are maxim de puncte după două partide în Europa League şi un golaveraj de 6-1.

• AC Milan: Tătăruşanu - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Dalot - Castillejo, Bennacer, Krunic - Brahim Diaz, Ibrahimovic, Tonali
  • Sparta Praga: Heca - Sacek, Celustka, Lischka, Hanousek - Pavelka, Travnik, Vindheim - Dockal, Krejci - Julis