Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Academica Clinceni – FC ”U” Craiova 1-2. Trupa lui Adi Mutu a controlat partida, dar a tremurat serios pe final

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 7 aug 2021

FC ”U” Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Clinceni, formaţie care este pe ultimul loc în Casa Liga 1 şi are 0 puncte, după primele patru etape. Meciul din etapa a 4-a a fost transmis în direct pe Look Sport.

Sidibe şi Baeten au dus echipa antrenată de Adi Mutu la două goluri avans la pauză şi totul ducea către o victorie facilă. Emoţiile au venit pe final, eroarea portarului Gremsl la un corner, din minutul 84, a dus la golul ilfovenilor, la singurul şut pe cadrul porţii. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar craiovenii ajung la a doua victorie stagională şi au un parcurs solid de la promovare.

Echipele utilizate:

Academica Clinceni: A. Păun – Fl. Achim, Bilali, Gardoş (Patriche ’68), Holzmann (Pîrvulescu ’46) – Cioiu (Omoh ’57), L. Filip (Chandarov ’57), Cascini, Vanzo (William ’46) – Vellios, Gavra. Antrenor: Ilie Poenaru

”U” Craiova 1948: Gremsl – R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – S. Asamoah, D. Albu, V. Pop (Gajic ’74) – S. Sidibe (Bagayoko ’74), C. Bălan (Vieira ’64), Baeten (Raicea ’64). Antrenor: Adrian Mutu

Clinceni - FC ”U” Craiova 1-2 (Chandarov 84' / Sidibe 27', Baeten 43')

• Clinceni: A. Păun - Fl. Achim, Bilali, Gardoş, Holzmann - Cioiu, L. Filip, Cascini, Vanzo - Vellios, Gavra.
  • FC U Craiova: Gremsl - R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - S. Asamoah, D. Albu (cpt), V. Pop - S. Sidibe, C. Bălan, Baeten.
Rezervele:
Clinceni: Dobre - Chandarov, Ventura, De Amorim, Pîrvulescu, Patriche, V. Dumitrache, Longher, Omoh. Antrenor: Ilie Poenaru.

FC U Craiova: Mogoşanu - Bagayoko, Paramatti, Gajic, Machado, Hugo Da Costa, Raicea, Zanfir, Blidar. Antrenor: Adrian Mutu.

Minutul 84: GOL Clinceni! Ilfovenii înscriu la primul şut pe poartă, după o eroare a portarului Gremsl. Austriacul nu a calculat corect cum trebuia să iasă la un corner, Chandarov a avut prim planul şi a trimis cu capul imparabil.

Minutul 72: Hugo Viera şutează din unghi, dar Păun reuşeşte să salveze golul de 3-0.

Minutul 50: Oltenii încep bine şi repriza a doua. Pop trage în forţă, dar execuţia sa nu prinde cadrul porţii.

Minutul 43: GOL FC ”U” Craiova! Sidibe şi Asamoah combină excelent în banda dreaptă şi îi pasează pasatorului de la primul gol, Baeten. Belgianul apare foarte bine la prima bară, întinde piciorul şi trimite în poarta lui Păun. Defensiva celor de la Clinceni a fost din nou prinsă pe picior greşit.

Minutul 36: Dragoş Albu execută foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri. Balonul s-a dus cu efect puţin peste bara transversală.

Minutul 28: GOL FC ”U” Craiova! Baeten îl găseşte excelent pe Sidibe, fotbalistul oltenilor înscrie simplu, după ce scapă foarte uşor de Holzmann, care a lăsat o gaură mare în centrul defensivei. Clinceniul ajunge la opt goluri încasate în acest sezon.

Minutul 12: Prima şansă a partidei! Sidibe trimite în forţă în careu, din partea dreaptă. Mingea se scurge prin faţa lui porţii lui Păun fără ca niciun jucător al oaspeţilor să intercepteze.

Minutul 1: A început partida din Ilfov.

UPDATE 18:00 Iată ce a declarat Adi Mutu chiar înaintea partidei de la Clinceni.

UPDATE 17:50 Atacantul Robert Răducanu, contestat de către fanii FC U Craiova, nu face parte din lot pentru meciul cu Clinceni.

În schimb, gazdele sunt ultimele, fără niciun punct. Performeri în sezonul trecut, când au evoluat în play-off, ilfovenii au început cu un 0-2 la Sfântu Gheorghe, după care au cedat pe teren propriu în faţa campioanei CFR Cluj (1-2), iar în ultima etapă au pierdut în Ştefan cel Mare, 1-3 cu Dinamo.

Meciul Academica Clinceni – FCU Craiova se dispută sâmbătă, de la ora 18.30, şi va fi transmis în direct de Look Sport. Înaintea acestui meci, Academica e ultima în clasament cu zero puncte, iar oltenii au 3 puncte şi sunt pe locul 13.