Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate” Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate”
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu
Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea, victorii în primul meci din semifinalele Ligii Naţionale Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea, victorii în primul meci din semifinalele Ligii Naţionale
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de la Belgrd, în cadrul categoriei 54 de kilograme

VIDEO | Alibec a reuşit o 'dublă' în Turcia! Kayserispor - Başakşehir 2-0. Prima victorie pentru Dan Petrescu

Stranieri Publicat de Andrei Ionascu pe 19 ian 2021

Kayserispor a câştigat meciul de pe teren propriu cu Istanbul Başakşehir, scor 2-0, în etapa a 20-a din Superliga Turciei. Denis Alibec a înscris ambele goluri. Este prima victorie pentru Dan Petrescu la Kayserispor, chiar împotriva campioanei en titre.

Denis Alibec a spart gheaţa în Turcia, după transferul de la Astra Giurgiu, şi a înscris în minutele 42 şi 77. Atacantul român a părăsit terenul în minutul 79.

Fundaşul Cristi Săpunaru a fost integralist pentru Kayserispor şi a primit cartonaşul galben în minutul 90+1.

A fost o victorie meritată pentru gazde, raportul şuturilor pe poartă fiind 6-1, chiar dacă Başakşehir a avut o posesie superioară.

În urma acestei victorii, Kayserispor se află pe locul 17 în clasament, cu 19 puncte după 19 meciuri. Urmează un test foarte greu pentru echipa lui Dan Petrescu, pe terenul lui Fenerbahce, pe 25 ianuarie.

UPDATE 16:43 Kayserispor - Başakşehir 2-0! A înscris Denis Alibec în minutul 77. Atacantul român a fost înlocuit în minutul 80.

UPDATE 15:50 La pauză, Kayserispor o conduce pe Başakşehir cu 1-0, după reuşita lui Denis Alibec din minutul 42. Este primul gol în Turcia pentru atacantul transferat de la Astra Giurgiu.

Denis Alibec şi Cristi Săpunaru sunt titulari pentru Kayserispor, echipa antrenată de către Dan Petrescu, în meciul de pe teren propriu împotriva campioanei en titre, Istanbul Başakşehir, programat de la ora 15:00, în etapa cu numărul 20 din campionatul Turciei.

Portarul Silviu Lung Jr. absentează din cauza unei accidentări musculare.

Dan Petrescu are o înfrângere de la venirea la Kayserispor, 1-2 cu Gaziantep. Anterior, echipa reuşise două victorii la rând.

Kayserispor ocupă locul 18 în Superliga Turciei, poziţie retrogradabilă, la trei puncte de Genclerbirligi, echipa de pe locul 17. De cealaltă parte, campioana en titre Başakşehir are un sezon sub aşteptări şi ocupă poziţia a 12-a în clasament.

Denis Alibec (30 de ani) nu a înscris deocamdată pentru Kayserispor, ratând un penalty în meciul cu Malatyaspor, pe 9 ianuarie.