VIDEO | ARSENAL, APROAPE DE SEMIFINALE. VICTORIE CU NAPOLI LA LONDRA - LOOKSPORT
Europa League Noutăți Video

VIDEO | ARSENAL, APROAPE DE SEMIFINALE. VICTORIE CU NAPOLI LA LONDRA

Arsenal a câștigat derby-ul serii din sferturile Europa League, 2-0 cu Napoli. Primul gol al tunarilor a venit în minutul 14, prin Aaron Ramsey. A fost a 17-a reușită a mijlocașului galez în cupele europene. Peste alte 10 minute, echipa lui Emery și-a majorat avantajul, după devierea nefericită a lui Koulibaly. Englezii puteau face 3-0, dar Meret a apărat șutul lui Aubameyang. Italienii puteau reduce din diferență prin Lorenzo Insigne, însă șutul acestuia s-a dus peste poartă. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă ratare a gazdelor, prin Aaron Ramsey. După revenirea de la cabine, Insigne a înscris pentru Napoli, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. În minutul 58, Ramsey a avut o nouă șansă de a face dubla, dar Meret a respins șutul galezului. În urma acestui rezultat, Arsenal face un prim pas către semifinalele Europa League. Returul este programat săptămâna viitoare, la Napoli.