VIDEO | ARSENAL, APROAPE DE SEMIFINALE. VICTORIE CU NAPOLI LA LONDRA

Video Publicat pe 12 apr 2019

Arsenal a câştigat derby-ul serii din sferturile Europa League, 2-0 cu Napoli. Primul gol al tunarilor a venit în minutul 14, prin Aaron Ramsey. A fost a 17-a reuşită a mijlocaşului galez în cupele europene. Peste alte 10 minute, echipa lui Emery şi-a majorat avantajul, după devierea nefericită a lui Koulibaly. Englezii puteau face 3-0, dar Meret a apărat şutul lui Aubameyang. Italienii puteau reduce din diferenţă prin Lorenzo Insigne, însă şutul acestuia s-a dus peste poartă. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă ratare a gazdelor, prin Aaron Ramsey. După revenirea de la cabine, Insigne a înscris pentru Napoli, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. În minutul 58, Ramsey a avut o nouă şansă de a face dubla, dar Meret a respins şutul galezului. În urma acestui rezultat, Arsenal face un prim pas către semifinalele Europa League. Returul este programat săptămâna viitoare, la Napoli.