VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO

VIDEO | Astra - Dinamo 2-0. Golurile superbe marcate de Gheorghe şi Stahl au "ucis" ultimele şanse la play-off ale echipei lui Gane

Superliga Publicat pe 21 feb 2021

Astra a învins fără probleme Dinamo, scor 2-0, şi s-a apropiat la şapte puncte de locul al şaselea, ocupat de Academica Clinceni. Valentin Gheorghe şi Albert Stahl au marcat două goluri superbe în prima repriză.

Fără Nemec, accidentat, Dinamo a mers la Giurgiu cu Morsay şi Gueye în atac, iar prima ocazie i-a aparţinut lui Fabbrini (5), a cărui încercare de foarfecă a eşuat. În minutul 15, Stahl l-a pierdut pe drum pe Steliano Filip, a tras la colţul lung, dar Eşanu a respins în corner. Apo, Gheorghe (23) a ratat ţinta, iar Nepomuceno (34) a şutat foarte slab din poziţie excelentă. În minutul 36, Gheorghe a executat superb o lovitură liberă pentru 1-0, iar cinci minute mai târziu Stahl a închis, practic, meciul cu un şut violent, din careu.

Deşi ar fi trebuit să încerce să preia controlul jocului, Dinamo s-a zbătut în mediocritatea dată de o performanţă slabă a oamenilor de la mijlocul terenului, iar Neagoe a ştiut cum să închidă eficient culoarele şi să nu le dea şanse adversarilor. S-a terminat 2-0, rezultat care duce Astra la 29 de puncte, şase sub Academica Clinceni, echipa de pe ultimul loc de play-off, şi lasă Dinamo pe locul 12, cu 26 de puncte. Etapa viitoare, Astra are meci important pe terenul Academicii, iar Dinamo înfruntă Viitorul în Ştefan cel Mare.

Astra - Dinamo 2-0 (V. Gheorghe 36, Stahl 41)

• Astra: Popa - Hugo Filipe, Găman, Graovac, David Dias - Canadija, Boe Kane, Wuthrich - Montini, Stahl, Gheorghe
  • Rezerve: Lazar, Raspopovic, Jovanovic, Lamanje, Crepulja, Răduţ, Merloi, Balaure, Krpic

• Dinamo: Eşanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip - Răuţă, Anton, Nepomuceno, Fabbrini - Gueye, Morsay
  • Rezerve: Kongshavn, Grigore, Bejan, Achim, Gol, Radu, Creţu, Măgureanu, Mihaiu

Minutul 90: Gheorghe putea face 3-0! Atacantul Astrei a scăpat singur cu portarul, putea pasa în faţa porţii, dar a ales să şuteaze şi a tras în Eşanu.

Minutul 70: Filip trimite o centrare spre Gueye, dar Popa intervine şi deviază mingea cu vârful degetelor.

Minutul 64: Canadija are un culoar bun de şut, trimite puternic, dar peste poartă.

Minutul 60: Aflată în avantaj confortabil, Astra controlează jocul şi nu-i permite lui Dinamo să devină periculoasă. În lipsa lui Nemec, atacul lui Jerry Gane e complet ineficient, dar nici linia de mijloc nu ajută.

Minutul 41: GOL ASTRA! Stahl prinde şi el un şut superb, în vinclu, şi majorează diferenţa. Dinamo e groggy!

Minutul 36: GOL ASTRA! Valentin Gheorghe prinde un şut excepţional din lovitură liberă şi îl invinge pe Eşanu!

Minutul 34: Şansă pentru Dinamo! Nepomuceno driblează frumos în careu, dar trage peste din poziţie foarte bună.

Minutul 23: Valentin Gheorghe creează o fază frumoasă, ajunge în poziţie de şut, dar trimite pe lângă poartă.

Minutul 15: Ocazie a Astrei! Stahl îl pierde pe drum pe Steliano Filip, trage la colţul lung, dar Eşanu deviază mingea în corner.

Minutul 5: Sorescu recuperează sus, centrează pentru Fabbrini, dar italianul ratează foarfeca.

Astra are două victorii consecutive: 2-1 cu ASU Poli Timişoara în Cupă şi 3-2 cu Poli Iaşi în campionat. Echipa antrenată de către Eugen Neagoe este pe locul 5 în Liga 1 într-un clasament al rezultatelor din ultimele cinci etape.

De cealaltă parte, Dinamo este fără victorie în Liga 1 în ultimele trei runde şi fără gol marcat.

Deian Sorescu a fost nominalizat de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) în echipa ideală a etapei a 23-a din această ediţie de campionat. Mijlocaşul este considerat cel mai în formă jucător din lotul lui Dinamo.

Italianul Mattia Montini va înfrunta fosta lui echipă. Atacantul în vârstă de 28 de ani a reuşit 17 goluri în 47 de meciuri la Dinamo.

În partida tur, Dinamo şi Astra au încheiat la egalitate, 1-1. Au înscris Magaye Gueye, respectiv Valentin Gheorghe.

Echipele probabile:

Astra: Lazar – David Bruno – Graovac, Găman, Sousa – Wuthrich, Canadjija, Boe-Kane – Stahl, Montini, Balaure.

Dinamo: Eşanu – Filip, Grigore, Puljic, Sorescu – Fabbrini , Anton, Răuţă, Bani – Nemec, Gueye.