”O imagine şi un moment care nu mă caracterizează”. Bogdan Andone, reacţie fair-play, după ieşirea nervoasă din meciul cu Dinamo ”O imagine şi un moment care nu mă caracterizează”. Bogdan Andone, reacţie fair-play, după ieşirea nervoasă din meciul cu Dinamo
România, pe locul 7 după prima subdiviziune, la europeanul de la Rimini România, pe locul 7 după prima subdiviziune, la europeanul de la Rimini
Lovitură dată de FCSB! Jucătorul va semna pentru un salariu anual de aproape 500.000 de euro Lovitură dată de FCSB! Jucătorul va semna pentru un salariu anual de aproape 500.000 de euro
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Calendarul ediţiei 2024-2025 a Cupei României. Modificări importante de regulament Calendarul ediţiei 2024-2025 a Cupei României. Modificări importante de regulament
Tempestini, gata să scrie o nouă filă de istorie şi în România: îl poate depăşi pe Titi Aur Tempestini, gata să scrie o nouă filă de istorie şi în România: îl poate depăşi pe Titi Aur

VIDEO | Astra - UTA 1-2. Erico dă lovitura în minutul 90. Gazdele intră în hora retrogradării. Reacţiile de la final

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 5 mai 2021

UTA Arad a câştigat pe terenul celor de la Astra Giurgiu, cu 2-1, într-o partidă transmisă în direct pe Look Sport+.

În urma acestui rezultat, giurgiuvenii au emoţii cu retrogradarea. Formaţia lui Eugen Neagoe are doar un egal în ultimele patru partide şi se află la două puncte de primul loc de baraj, ocupat de Viitorul Constanţa, care are de jucat în această etapă cu Hermannstadt.

• Au marcat: Merloi '81 / Miculescu '22, Erico '89.

1-0, min. 22: Miculescu a primit o pasă lungă de la Roger şi a marcat cu un şut din marginea careului, din poziţie centrală;

1-1, min. 81: Bruno i-a pasat pe culoar, pe dreapta, lui Merloi, iar acesta a înscris cu un şut din colţul careului mic, balonul trecând pe sub portarul Iacob;

1-2, min. 89: Bustea a centrat din corner, de pe partea dreaptă şi Erico a înscris cu capul.

Au evoluat următoarele echipe:

Astra: D. Lazar (M. Popa '46) - David Bruno, Graovac, Găman, Lamanje - Canadija (Raspopovici '58), Crepulja, Răduţ - Stahl (Merloi '72), Montini, D. Gheorghe (V. Gheorghe '15, Balaure '58). Antrenor Eugen Neagoe;

UTA: Fl. Iacob - Peteleu (Roumpoulakou '79), Erico, Fl. Ilie, Şlyakov - Vorobjovas, Miculescu (Ad. Petre '88) - Roger, Hora (Albu '62), D. Rusu (Bustea '79) - Buhăcianu (Antal '63). Antrenor Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Fl. Ilie '6, Buhăceanu '14, Erico '45, Iacob '90+3.

Reacţiile de la finalul partidei:

-------------------------------

--

Astra - UTA 1-2 (Merloi 81 / Miculescu 22, Erico 90)

Astra: D. Lazar - Bruno, Graovac, Găman, Lamanje - Canadija, Crepulja, Răduţ - Stahl, Montini, D. Gheorghe

UTA: F. Iacob - Peteleu, Erico, F. Ilie, Shlyakov, Vorobjovas, Miculescu - Roger, Hora, D. Rusu - Buhăcianu

Minutul 90: GOL UTA! Erico este scăpat din marcaj la un corner şi înscrie cu capul, aproape de bară.

Minutul 81: GOL Astra! Bruno îl lansează excelent pe Merloi, care îl învinge pe Iacob. Portarul celor de la UTA a încert să-şi blocheze adversarul, dar fără succes.

Minutul 49: Ocazie mare Astra! După un corner executat din partea dreaptă, Lamanje se înalţă şi trimite tare cu capul, aproape de centrul porţi. Portarul Iacob reţine cu greu în doi timpi.

Minutul 42: Montini are şansa egalării, dar execuţia sa trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 22: GOL UTA! Roger îl lansează pe David Miculescu, care profită de o eroare a defensivei adverse şi deschide scorul.

Minutul 12: Buhăcianu are o intrare dură la portarul Lazar, dar primeşte doar cartonaş galben.

Minutul 1: A început partida de la Giurgiu!

------------------------------------------------

Obişnuită în ediţiile trecute să evolueze în play-off, Astra tremură în acest an în play-out, la capătul unui sezon catastrofal. Giurgiuvenii au pierdut cei mai buni jucători ai echipei, începând cu vedetele Alibec şi Budescu, iar finanţatorul echipei are probleme serioase cu justiţia. În paralel, problemele de ordin financiar au ajuns să fie la ordinea zilei, iar evoluţiile echipei au fost marcate de acest lucru.

În schimb, UTA a lăsat impresia la un moment dat că poate cocheta cu play-off-ul. Nou promovată în Casa Liga 1, echipa arădeană a reuşit câteva victorii de excepţie, incluzând succesul de pe terenul campioanei CFR Cluj. Nu a avut însă suflu pentru a prinde play-off-ul şi a ajuns, parca inevitabil, în grupa retrogradării.

Chiar dacă aparent cele două echipe par lipsite de griji, cu UTA pe locul 4 şi Astra pe 5, în realitate lucrurile nu stau deloc aşa. Echipa din Vest are 25 de puncte, iar Astra cu unul mai puţin. Spre comparaţie, ultimele două clasate, Hermannstadt şi Poli Iaşi au 19, respectiv 17 puncte, iar echipele situate în acest moment pe locurile de baraj, Dinamo şi Viitorul au 22, respectiv 21 de puncte şi sunt practic la o aruncătură de băţ.

În schimb, UTA are un parcurs neaşteptat de slab în play-out şi a intrat într-o serie periculoasă. Arădenii au pierdut ultimele 3 meciuri consecutive, iar în cazul unor noi înfrângeri pot ajunge la retrogradare. Nici Astra nu stă deloc bine, iar până acum a pierdut două din cele cinci meciuri jucate în play-out.