LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | Atalanta - Napoli 2-0. Victoria le asigură în mare măsură bergamascilor un loc în grupele UEFA Champions League şi în sezonul viitor

Fotbal Internațional Publicat pe 2 iul 2020

Atalanta Bergamo s-a impus pe teren propriu, 2-0 cu Napoli, într-un meci din etapa a 29-a din Serie A.

După o primă repriză albă, cea mai ofensivă echipă din Serie A a reuşit să deschidă scorul, în minutul 47. La o fază la care defensiva napoletană s-a întrecut în greşeli, argentinianul Gomez a centrat perfect pentru Pasalic, iar croatul, complet liber, a îndeplinit o simplă formalitate. Nici 10 minute mai târziu, oaspeţii au fost trădaţi din nou de propria defensivă. Un contraatac rapid al bergamascilor i-a făcut şah mat pe fundaşii echipei lui Gennaro Gattuso, iar germanul Gosens a dus scorul la 2-0, după o pasă primită de la brazilianul Toloi. Acesta a fost şi scorul final, Atalanta - Napoli 2-0.

După acest succes, Atalalanta îşi consolidează poziţia a patra în clasament, ultima care duce din sezonul viitor direct în grupele UEFA Champions League. Bergamascii au acum 60 de puncte, cu 12 mai multe decât următoarea clasată, Roma. În schimb, Napoli ratează pentru prima oară în ultimii ani şansa de a evolua în următorul sezon de UEFA Champions League. Va evolua, totuşi, în Europa League, graţie succesului din Cupa Italiei, când a învins după executarea loviturilor de departajare campioana Juventus. În campionat, napoletanii rămân însă cu 45 de puncte şi ocupă un modest loc 6.