VIDEO Barcelona, debut cu dreptul după reluarea LaLiga. Campionii au marcat de patru ori şi au făcut spectacol la Palma de Mallorca

Fotbal Internațional Publicat pe 14 iun 2020

Doar două minute de joc i-au trebuit Barcelonei ca să înscrie în poarta lui Reina, la o fază la care Alba a fost responsabil cu ultima pasă, iar Vidal cu golul. Şi tot catalanii au marcat şi în minutul 37, când Messi i-a pasat în careu lui Martin Braithwaite, iar danezul a reuşit primul său gol pentru Barcelona. Şi tot Messi i-a pasat lui Alba, care a făcut 3-0 pentru campionii en-titre, din minutul 80. La final, în minutele suplimentare, superstarul argentinian a stabilit scorul final, 4-0 pentru Barcelona, poate puţin prea dur după aspectul jocului.

După succesul din această noapte, Barcelona se desprinde în fruntea clasamentului la 5 puncte de Real Madrid. Echipa blaugrana are cum 61 de puncte, în timp ce madrilenii sunt pe poziţia secundă, cu 56 de puncte. Real poate însă să se apropie la numai doiuă puncte, cu condiţia să câştige duminică, în faţa celor de la Eibar.

Mult mai prost stau lucrurile pentru învinsa din acest meci, Mallorca. Echipa din Baleare rămâne cu 25 de puncte şi se află în acest moment pe locul 18, antepenultimul, retrogradabil.