Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!

VIDEO | Barcelona, scoasă din lupta la titlu în La Liga după penultima etapă! Atletico şi Real au rămas în cursă, după victorii extrem de norocoase

La Liga Publicat pe 16 mai 2021

Campionatul din La Liga este mai strâns ca niciodată. De data aceasta lucrurile s-au schimbat, iar când mai e o singură etapă din sezon, două echipe au şanse mari să iasă campioană. E vorba, în această ordine, de Atletico Madrid şi Real Madrid. Barcelona este scoasă din cursă.

Cele trei au jucat în penultima rundă, a 37-a, în acelaşi timp, duminică de la 19:30, iar partidele lor au fost pe canalele Look. Liderul Atletico a trecut la limită de Osasuna, pe teren propriu, cu 2-1. A fost condusă din minutul 75, după golul lui Budimir, dar a revenit în ultimele 8 minute şi a punctat de două ori. Lodi, minutul 82, şi Suarez, minutul 88, au adus victoria şi menţin echipa ca principală favorită la titlu.

Real a trecut la limită în deplasare de Athletic Bilbao, după reuşita norocoasă a lui Nacho, din minutul 68, care a fost lovit de o pasă a lui Casemiro.

Barcelona a pierdut orice şansă la titlu, după ce a piedut cu Celta Vigo, pe Camp Nou, cu 1-2. Messi a deschis scorul în minutul 28, dar Celta a revenit prin dubla lui Mina, minutele 38 şi 89, şi a luat toate punctele.

Acum, clasamentul primelor două clasate, care au şanse la titlu, arată astfel:

1. Atletico – 83 de puncte
  2. Real – 81 de puncte

În ultima etapă, Atletico va juca împotiva penultimei clasate, Valladoid, în deplasare, iar Real va evolua acasă, cu Villarreal.

Barcelona - Celta Vigo 1-2, pe Look Sport

• Barcelona: ter Stegen – Araujo, Pique, Lenglet – Busquets – Dembele, Moriba, Pedri, Alba – Griezmann, Messi
  • Celta Vigo: Villar – Comesana, Aidoo, Araujo, Caricol – Beltran – Mendez, Suarez, Nolito – Aspas, Mina

Min. 89: Mina face dubla, Celta are 2-1.

Min. 83: Lenglet vede al doilea cartonaş galben şi e eliminat.

Min. 38: Celta restabileşte egalitatea prin Mina.

Min. 28: Messi marchează cu capul, din centrarea lui Busquets.

Athletic Bilbao - Real Madrid 0-1, pe Look Sport +

• Bilbao: Simon – de Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga – Berenguer, Garcia, Vencedor, Morcillo – Williams, Sacet
  • Real Madrid: Courtois – Odriozola, Militao, Nacho, Gutierrez – Valverde, Casemiro, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius

Min. 89: Garcia vede roşu direct pentru comportament nesportiv.

Min. 68: Real deschide scorul cu noroc. Pasa în careu a lui Casemiro îl loveşte pe Nacho şi intră în poartă.

Atletico Madrid – Osasuna 2-1, pe Look Sport 2

• Atletico: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Hermoso – Llorente, Koke, Saul, Carrasco – Correa, Suarez
  • Osasuna: Herrera – Ramalho, Garcia, Garcia, Cruz – Barja, Moncayola, Brasanac, Jony – Garcia – Budimir

Min. 88: Revenire de senzaţie pentru Atletico! Suarez face 2-1 cu un şut din 10 metri.

Min. 82: Lodi egalează pentru Atletico, după o pasă fantastică a lui Joao Felix.

Min. 76: Osasuna marchează prin Budimir.

Barcelona a fost singura care a făcut pas greşit runda trecută, când a remizat cu Levante, 3-3. Atletico Madrid a trecut de Real Sociedad cu 2-1, iar Real Madrid a dispus de Granada, cu 4-1.

În acest moment, Atletico e pe primul loc în La Liga, cu 80 de puncte, urmată de Real Madrid, 78 de puncte, şi Barcelona, 76 de puncte.