OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni
Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni” Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni”
VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League

VIDEO | Barcelona, victorie de serviciu cu ultima clasată. Fati şi Messi au scris soarta meciului cu modesta Leganes

Barcelona Publicat pe 17 iun 2020

Barcelona s-a impus fără emoţii, în această seară, pe teren propriu, 2-0 cu Leganes, într-un meci din etapa a 29-a din La Liga.

Partida a fost la discreţia catalanilor, însă chiar şi aşa primul gol a căzut târziu. Cu 3 minute înainte de finalul primei reprize, puştiul-minune al echipei blaugrana, Ansi Fati, a reuşit să deschidă scorul, cu un şut pe jos de la marginea careului de 16 metri. În repriza secundă, gazdele au avut şi un gol anulat, în minutl 65, când Griezmann a trimis în plasă, dar reuşita nu i-a fost validată pe motiv de ofsaid. Şi totuşi, Barcelona s-a desprins, 3 minute mai târziu, când Messi a transformat un penalty şi a stabilit scorul final.

După acest succes, Barcelona se detaşează pentru moment la 5 puncte de Real Madrid. Catalanii acumulează 64 de puncte, faţă de cele 59 ale rivalei din capitala Spaniei, însă echipa lui Zidane are un meci mai puţin disputat. Astfel dacă va câştiga meciul cu Valencia, Real va reduce ecartul la doar 2 puncte. Real - Valencia se va juca joi, de ora 23.00, în direct pe Look Plus.

De cealaltă parte, învinsa de azi, Leganes, rămâne cu 23 de puncte şi e ultima în clasament. Situaţia nu este însă chiar atât de dramatică. Distanţa până la locul 17, primul deasupra liniei, care asigură supravieţuirea, este de numai 3 puncte.