VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă
VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare
George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin
Pârvu, sincer după eşecul cu Poli Iaşi: ”Nu este doar Tavi Vâlceanu în echipă, el ne-a scos în mai multe meciuri!”

Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială

VIDEO Bayern - Mönchengladbach 2-1. Goretzka le aduce 3 puncte mari campionilor, care mai au nevoie de o victorie pentru a se încorona din nou

Bundesliga Publicat pe 13 iun 2020

Bayern Munchen s-a impus, azi, pe teren propriu, 2-1 cu Borussia Mönchengladbach, într-un meci din etapa a 31-a din Bundesliga.

În direct pe Look Sport, Gladbach a început ceva mai bine, iar Hofmann a reuşit să trimită mingea în plasă, după un sfert de oră de joc. Reuşita oaspeţilor a fost însă anulată pe motiv de ofsaid, după ce arbitrul a consultat VAR.

În replică, Bayern a lovit şi ea, 10 minute mai târziu, profitând de o gravă eroare a adversarului, cu diferenţa că golul bavarezilor a fost valabil. Autorul golului, puştiul olandez Joshua Zirkzee a profitat din plin de gafa portarului Yann Sommer, la o fază la care elveţianul a degajat total aiurea.

Şi totuşi, Gladbach a reuşit să revină până la pauză şi să egaleze.În minutul 37, oaspeţii au profitat la rândul lor de o greşeală a defensivei gazdelor, când Benjamin Pavard a deviat spectaculos în propria poartă, la o fază la care francezul era presat de un atacant de la Gladbach.

În continuare, ambele echipe au înregistrat câteva ocazii importante, însă de marcat a reuşit să o mai facă doar Bayern. Cu 4 minute înainte de final, Pavard s-a răzbunat pentru autogol şi i-a oferit o pasă de gol lui Goretzka, iar acesta l-a executat pe Sommer şi a stabilit scorul final. Bayern s-a impus cu 2-1 şi mai are nevoie de o victorie în următoarele trei partide, pentru a se încorona din nou campioană, După acest succes, bavarezii se află pe prima poziţie în Bundesliga, cu 73 de puncte, urmată de Dortmund (66 de puncte) şi Leipzig (62 de puncte). Învinsa de azi, Gladbach, rămâne cu 56 de puncte şi e pe locul 4, ultimul care duce în grupele UEFA Champions League.