Antrenorul lui Leicester, demis după o aventură cu o jucătoare Antrenorul lui Leicester, demis după o aventură cu o jucătoare
Blestemul accidentărilor continuă la FCSB! „Roş-albaştri” au mai pierdut un jucător important înaintea partidei cu Farul Blestemul accidentărilor continuă la FCSB! „Roş-albaştri” au mai pierdut un jucător important înaintea partidei cu Farul
Novak Djokovic nu ştie încă numele viitorului său antrenor: ”Nu am o idee precisă şi nu ştiu dacă va exista vreunul!”

Anunţul momentului vine din Spania: „Haaland va juca pentru Barcelona” Anunţul momentului vine din Spania: „Haaland va juca pentru Barcelona”
OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni
Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

VIDEO Benfica se impune dramatic pe terenul lui Rio Ave şi rupe blestemul remizelor. „Vulturii” o depăşesc pe Porto în clasament şi urcă pe primul loc

Fotbal Internațional Publicat pe 18 iun 2020
Benfica Lisabona s-a impus în această seară, pe terenul lui Rio Ave, cu scorul de 2-1, la finele unui meci absolut dramatic.

Când în mintutul 26, iranianul Mehdi Taremi a marcat pentru gazde, toţi fanii Benficăi au văzut roşu în faţa ochilor. Legendara echipă portugheză venea după patru remize în campionat, fiecare dintre ele percepută de pătimaşii săi suporteri ca o înfrângere umilitoare. Evident, „vulturii” s-au năpustit în atac, iar Silva a trimis în plasă, cu 3 minute înainte de finalul primei reprize, dar golul a fost anulat pe mortiv de ofsaid.

În partea secundă a jocului, Benfica a continuat să-şi preseze adversara, care a rămas în 10, din minutul 62, când libianul Ali Elmusrati a văzut al doilea cartonaş galben.Şi cum un necaz nu vine niciodată singur, Rio Ave s-a văzut egalată după doar două minute, când elveţianul Haris Seferovic a restabilit egalitatea. Dar nu a fost ultimul şoc pentru gazde. Rio Ave a mai pierdut un jucător, pe Santos, care a primit direct cartonaşul roşu, în minutul 72. Inevitabilul s-a produs, după asediul Benficăi, iar un neamţ le-a adus victoria oaspeţilor, cu doar 3 minute înainte de final. Julian Weigl a reluat cu capul imparabil, după un corner executat excelent de Pizzi, şi Benfica rupe şirul ghinioanelor şi câştigă primul meci după o serie incredibilă de patru remize.
Graţie victoriei din această seară, Benfica revine pe primul loc, cu 64 de puncte. Tot 64 de puncte are şi marea rivală Porto, dar golaverajul „dragonilor” este mai slab.

În schimb, Rio Ave rămâne cu 41 de puncte şi e pe locul 6, la 5 puncte de poziţia a patra, ocupată de Sporting, ultima care asigură din toamnă prezenţa într-o cupă europeană.