Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off
Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo
Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar
NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO
VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse

VIDEO | Buffon scrie din nou istorie în Serie A, după penalty-ul apărat în meciul Sassuolo - Juventus

Serie A Publicat de Andrei Ionascu pe 13 mai 2021

Portarul italian Gianluigi Buffon (43 de ani) a stabilit un record în Serie A, după penalty-ul apărat în prima repriză a meciului Sassuolo – Juventus, în etapa cu numărul 36. Buffon a devenit cel mai vârstnic portar care reuşeşte această performanţă în campionat.

În minutul 16 al partidei de la Sassuolo, Buffon a parat şutul lui Berardi de la 11 metri.

A fost un moment important pentru Juventus, care apoi a înscris două goluri până la pauză, prin Rabiot (28’) şi Cristiano Ronaldo (45’). În cele din urmă, Juventus s-a impus cu 3-1 la Sassuolo.

Gianluigi Buffon a anunţat că va pleca în vară de la Juventus, echipă la care joacă din 2001, cu întrerupere de un sezon, când a plecat la PSG.

”Fie mă opresc din joc, fie dacă găsesc o situaţie care să îmi ofere stimulente să joc sau să am o experienţă de viaţă diferită, o iau în considerare. Cred că am dat totul pentru Juventus. Am primit totul şi mai mult de atât nu se poate face. Am ajuns la sfârşitul unui ciclu”, a declarat portarul pentru Gazetta dello Sport.