Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

VIDEO | Camora e mulţumit după egalul cu Young Boys Berna. "Echipa a făcut un joc aproape perfect din punct de vedere tactic"

CFR Cluj Publicat de Andrei Ionascu pe 3 aug 2021

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Young Boys Berna, scor 1-1, în prima manşă din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, în direct pe Prima TV şi www.primaplay.ro. Campioana Elveţiei a egalat în minutul 90+3. Căpitanul CFR-ului, Mario Camora, s-a declarat mulţumit de abordarea tactică a echipei sale şi a recunoscut că va urma un meci foarte greu la Berna.

Strategia cu trei fundaşi centrali adoptată de către Marius Şumudică i-a luat prin surprindere pe cei de la Young Boys Berna. Reuşita lui Cristi Manea din minutul 4, în urma unei lovituri libere, s-a potrivit de minune tacticii reactive pregătite de către campioana României. Young Boys Berna şi-a creat o singură ocazie importantă în prima repriză, în minutul 35, când Manea a intervenit excelent la şutul lui Elia.

Denis Alibec s-a accidentat în minutul 22, fiind înlocuit cu Alex Păun.

În repriza a doua, Young Boys Berna a controlat jocul, iar raportul şuturilor pe poartă a fost 6-0 pentru elveţieni. După mai multe parade ale lui Arlauskis, oaspeţii au egalat în minutul 90+3, prin Sierro, care a urmărit o minge deviată în lateral de către portarul lituanian.

"Ştiam că va fi un meci foarte greu pentru noi. Din păcate, aproape la ultima fază a meciului am primit gol. Dar trebuie să fim realişti. Astăzi, echipa a făcut un joc aproape perfect din punct de vedere tactic, putem să facem asta şi în Elveţia. Mister (n.a. – Marius Şumudică) a văzut bine cum joacă adversarul, unde erau periculoşi, au jucători de viteză în faţă. Elia e un jucător foarte bun, are forţă, viteză.

E greu, dar se poate. Trebuie să ne gândim numai la Champions League, cât va fi posibil, trebuie să mergem cu acest gând la Berna.

Denis e un jucător important pentru noi, care ţine de minge, putea să facă diferenţa. Dar, din păcate, Denis s-a accidentat. Trebuie să fim un grup unit şi să încercăm să mergem mai departe. Trebuie să avem încredere până în ultima secundă", a spus Mario Camora.

Meciul retur Young Boys Berna – CFR Cluj este programat pe 10 august.