VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape
"Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem "Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem
VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi

VIDEO | CFR CLUJ PIERDE LA ROMA CU LAZIO, IAR DEZNODĂMÂNTUL CALIFICĂRII SE AMÂNĂ

Europa League Publicat pe 28 nov 2019

CFR Cluj a pierdut la Roma, 0-1 cu Lazio, iar deznodământul calificării în 16-imile Europa League se amână până în ultima etapă, pe 12 decembrie.

În direct pe Look Plus, italienii au irosit prima situaţie bună prin Adekanye, în minutul 16, iar după mai puţin de 10 minute au deschis scorul prin Correa, care a făcut şah-mat defensiva CFR-ului şi l-a învins pe Arlauskis. Campionii României au răspuns rapid, iar două minute mai târziu Burcă le-a dat emoţii lazialilor cu un şut de la distanţă puţin alături de poartă. Însă cea mai mare ocazie de gol a CFR-ului a fost semnată de Djokivic, care a expediat o „torpilă” de la circa 28 de metri în bara porţii lui Proto. În replică, pe final de repriză, cel mai periculos fotbalist al gazdelor, Correa, a irosit o nouă situaţie când a trimis puţin pe lângă poarta lui Arlauskis, singur faţă-n faţă cu goalkeeperul lituanian.

CFR a pus stăpânire pe joc în partea secundă a jocului, iar Acerbi a fost la un pas să înscrie în propria poartă (minutul 49), dar Proto şi-a salvat echipa. Şi tot băieţii lui Dan Petrescu au avut o şansă rarisimă, în minutul 54, când Păun şi Omrani n-au reuşit să trimită în plasă, la aceeaşi fază.

Introdus în locul lui Păun, Traore a reuşit să marcheze (minutul 70), însă reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid, în vreme ce Omrani, două minute mai târziu, a trimis pe lângă poartă, iar Camora (73) l-a întins din nou pe Proto. CFR a continuat să fie mai prezentă în jumătatea adversă şi să pună presiune pe Lazio, însă nu a reuşit să marcheze, iar italienii s-au impus la final cu 1-0. Şi tot în această seară, în celălalt meci al grupei, Celtic a câştigat cu Rennes, 3-1. Scoţienii sunt primii în grupă, au 13 puncte şi sunt deja calificaţi în 16-imile Europa League.

Pentru al doilea loc care duce în primăvara europeană, se bat CFR şi Lazio. Campionii României se află pe locul 2, au 9 puncte şi au şanse mari de calificare, în condiţiile în care le ajunge doar o remiză cu Celtic, în Gruia, pe 12 decembrie, pentru a merge în primăvara europeană. În plus, „vişiniii” pot accede în 16-imile Europa League chiar şi cu o înfrângere în ultima partidă, dar cu condiţia ca Lazio să nu câştige în Franţa, în faţa celor de la Rennes. La rândul lor, italienii mai păstrează şanse la calificare, însă sunt obligaţi să câştige meciul cu Rennes, iar eventualul lor succes ar trebui coroborat cu o victorie a scoţienilor în România.