VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi
Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea” Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea”
”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri ”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri
Mesajul lui Bogdan Andone după ce FC Botoşani a bătut-o pe Dinamo: ”Suntem obişnuiţi cu presiunea asta!”

Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm” Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm”

VIDEO | Chindia n-a reuşit să producă surpriza în faţa CFR-ului! Totuşi a pierdut la limită, iar pe final a presat-o pe campioana României

Superliga Publicat de Răzvan Cîrceag, de Daian Cutu pe 4 dec 2021

Chindia Târgovişte n-a reuşit să producă surpriza acasă, în faţa campioanei CFR Cluj. Totuşi, clujenii s-au impus cu greu, 1-0. Meciul a putut fi urmărit pe Look Sport+ şi platforma PrimaPlay.ro.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Billel Omrani, în minutul 21, dintr-o fază controversată din cauza unui potenţial henţ în momentul unui dribling. Pe final, Chindia a atacat şi a presat poarta lui Hindrich, însă fără ocazii notabile.

Campioana a bifat o nouă victorie importantă, către încă un titlu în Casa Liga 1. 48 de puncte are acum CFR-ul, fiind în fruntea clasamentului.

Chindia - CFR 0-1 (Omrani 21)

• Chindia: Căbuz - Corbu, Căpuşă, Celea, Roumpoulakou - Neguţ, Dulca, Kocic, Popadiuc - M. Şerban - D. Popa
  • Rezerve: Moldovan, Martac, Jipa, D. Şerban, Florea, Stoian, Suciu, Atanase, Cherchez
  • Absenţi: P. Iacob (suspendat), Cantave, Baxevanos, C. Dinu (accidentaţi)
  • Antrenor: Emil Săndoi
  •
  • CFR Cluj: Hindrich - Susic, Graovac, Cestor, Camora - Sigurjonsson, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Costache
  • Rezerve: Letica, Manea, Fl. Ştefan, Bălan, Burcă, Bordeianu, Chipciu, Păun, Gîdea
  • Absenţi: Sacko, Petrila (accidentaţi), Bouhenna (indisponibil), Alibec (exclus din lot)
  • Antrenor: Dan Petrescu

Final.

Min. 90: Chindia a pus multă presiune pe final, însă fără succes. Nu au avut ocazii mari de a înscrie.

Min. 87: CFR-ul ar fi trebuit să primească penalty la această fază, cel mai probabil. Omrani a fost faultat.

Min. 70: Ocazie Chindia! Hindrich a fost aproape de o eroare mare. Era să scape o minge care nu prezenta niciun pericol.

Min. 67: Ocazie CFR! Păun primeşte o pasă în afara careului, îşi face mingea şi şutează rapid cu stângul. Portarul nu poate fi surprins doar cu atât însă.

Min. 46: Pauză! CFR intră la cabine în avantaj, scor 1-0, graţie reuşitei semnate de Omrani.

Min. 21: GOL CFR Cluj! Omrani deschide scorul cu o execuţie elegantă din pasa lui Valentin Costache. Jucătorii Chindiei au reclamat un henţ la preluarea lui Costache.

Min. 15: Ocazie pentru CFR Cluj! Lovitura de cap a lui Costache se duce pe lângă poartă. Portarul Căbuz era pe direcţia balonului.

Min. 8: Clujenii cer penalty pentru un contact în care a fost implicat fundaşul central Graovac la o fază fixă.

Min. 1: A început meciul!

Clujenii se îndreaptă încet şi sigur către un nou titlu de campioană. Etapele trec şi nu mai pierd puncte, având victorii pe linie. Acum au 8 puncte avans faţă de FCSB şi 16 de Voluntari, locul 3.

Chindia caută să adune puncte şi are nevoie de o surpriză cu CFR. Se află la mijlocul clasamentului, pe 10, cu 19 puncte. Sepsi, Mioveni, Gaz Metan şi FCU Craiova sunt în spate la doar câteva puncte distanţă.

Echipele probabile:

• Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Kocic, Corbu - Neguţ, Dulca, Popadiuc, Şerban - Florea, Popa
  • Rezerve: Moldovan, Martac, Matiş, Cherchez, Roumpoulakou, Atanase, Stancu, Şerban, Ioniţă
  • Absenţi: Iacob (suspendat), Cantave, Baxevanos, C. Dinu (accidentaţi)
  • Antrenor: Emil Săndoi
  •
  • CFR Cluj: Hindrich - Manea, Burcă, Graovac, Camora - Deac, Boateng, Sigurjonsson - Omrani, Debeljuh, Costache
  • Rezerve: Bălgrădean, Păun, Chipciu, Susic, Culio, Bordeianu, Gâdea, Cestor, Ştefan
  • Absenţi: Sacko, Petrila (accidentaţi), Bouhenna (indisponibil), Alibec (exclus din lot)
  • Antrenor: Dan Petrescu