VIDEO ǀ Chindia - Gaz Metan 0-1! Oaspeţii au dat lovitura în minutul 90+1, deşi au fost în zece oameni din minutul 63

Superliga Publicat pe 5 nov 2021

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, vineri, în deplasare, echipa Chindia Târgovişte, scor 1-0, în etapa a XV-a din Liga I. Medieşenii au marcat în minutul 90+1 şi au jucat în inferioritate numerică din minutul 63.

Matricardi a marcat golul victoriei în minutul 90+1, după o centrare de la Trif.

Din minutul 63, Gaz Metan a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Moura.

Chindia: Căbuz - Căpuşa, Celea, Iacob, Roumpoulakou - Neguţ, Kocic (Popa 73'), Popadiuc, Corbu  (Stoian 82')-  Marian Şerban (Matiş 64'), Florea. Antrenor: Emil Săndoi

Gaz Metan: Vâlceanu - Moura, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Filip - Lixandru (Iancu 90'), Chamed (Dobrescu 71'), Grădinaru (Izata 90') - Morar (Sarr 71'/Horj 90'+3). Antrenor: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Neguţ 57', Celea 86' / Moura 35', 63', Morar 36', Yuri 75', Iancu 90'+4

• Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 90 + 6: Fluier final! Gaz Metan se impune în deplasare cu 1-0!

Min. 90 + 1: GOL Gaz Metan! Matricardi transformă cu capul centrarea lui Trif din lovitură liberă, iar medieşenii sunt aproape să obţină o victorie in extremis.

Min. 63: Gabriel Moura (Gaz Metan) vede al doilea galben pentru un fault inutil. Primul avertisment a fost încasat în minutul 35.

Min. 48: Ocazie pentru Gaz Metan Mediaş! Căpitanul Paul Iacob nu reuşeşte să cadreze pe poartă din 6 metri un balon care l-a surprins.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 3: La pauză scorul este 0-0 între Chindia Târgovişte şi Gaz Metan Mediaş.

Min. 33: Ocazie pentru Gaz Metan şi posibil penalty pentru medieşeni.

Min. 29: Ocazie pentru Gaz Metan cu Vlad Morar în prim-plan, care şutează în braţele lui Cătălin Căbuz.

Min. 12: Posibil penalty pentru Chindia!

Min. 10: Dublă ocazie pentru Chindia! Florea îl întinde pe Vâlceanu cu un şut din prima în diagonală de la marginea careului. Balonul ajunge la Corbu, care greşeşte execuţia dintr-o bucată, iar Gaz Metan scapă cu faţa curată.

Min. 1: A început meciul!

Chindia Târgovişte şi Gaz Metan Mediaş deschid runda 15 din Casa Liga 1. Meciul este transmis în direct pe Look Sport şi platforma PrimaPlay.ro.

Cei de la Chindia vin după o victorie care le-a dat o implozie importantă de moral, în faţa celor de la UTA, 2-0. Ocupă locul 10, cu 17 puncte, iar în ultimele 5 meciuri au reuşit o singură victorie.

Gazul a remizat ultima etapă, 1-1 cu Academica Clinceni, iar în ultimele 5 meciuri are o singură victorie. Medieşenii stau mai prost în clasament şi se află pe 13, cu 12 puncte adunate.