Răzvan Lucescu, mesaj categoric după eliminarea din Conference League: „Nu am fost la nivelul la care trebuia” Răzvan Lucescu, mesaj categoric după eliminarea din Conference League: „Nu am fost la nivelul la care trebuia”
Portarul Nahuel Guzmán a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre un rival într-un meci din Liga MX Portarul Nahuel Guzmán a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre un rival într-un meci din Liga MX
ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj
VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League

VIDEO ǀ Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 2-1. ”Dubla” lui Llullaku îi urcă pe ilfoveni pe podiumul ligii secunde

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 9 nov 2021

Concordia Chiajna s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa celor de la Astra Giurgiu, în utlimul meci al rundei XIII din Liga 2. Partida s-a văzut în direct pe Look Sport+ şi PrimaPlay.

Omul meciului a fost Azdren Llullaku (33 de ani). Atacantul celor de la Concordia a marcat o ”dublă” şi a astfel şi-a urcat echipa pe locul trei în clasament, la egalitate cu ”U” Cluj, care este pe doi, dar are un golaveraj mai bun.

Concordia - Astra 2-1 (Llullaku 3, 50 / Gheorghe 65)

• Concordia Chiajna: Aldescu – Borţa, Palmeş, Marc (cpt.), Cherecheş – D. Codrea, Biceanu – Duşmanu, Val. Lazăr, Ad. Voicu – Llullaku
  • Astra: Moroz – R. Gab. Zamfir, Ad. Stoian, Buliga, Riza – Gab. Şerban, I. Andr. Zaharia, Banu, Dr. Gheorghe (cpt.) – Brăilă, C. Danciu

Minutul 65: GOL Astra! Oaspeţii pleacă pe contraatac, Dragoş Gheorghe este găsit foarte bine în flancul stâng. Mijlocaşul pătrunde în careu şi trage cu efect, balonul se scurge în plasa laterală, fiind imposibil de scos.

Minutul 50: GOL Concordia! Albanezul Llullaku reuşeşte în cele din urmă să marcheze al doilea său gol în meci, după o fază creată de Deac, care a pătruns şi a centrat perfect pentru atacant, ce a finalizat cu latul din 4 metri.

Minutul 25: Llullaku a fost foarte aproape de ”dublă”, însă a trimis în bară cu capul, din 6 metri, după o centrare excelentă venită de la Lazăr.

Minutul 3: GOL Concordia! Eroare mare în defensiva celor de la Astra, Codrea este pe fază şi recuperează, balonul ajunge la Llullaku, care marchează cu poarta goală, din câţiva metri.

Minutul 1: A început partida!
-----------------------------

Înaintea înfruntării directe, ambele echipe sunt în scădere. În ultima etapă, Chiajna a remizat cu Steaua, scor 0-0, iar Astra a pierdut la Giurgiu cu Petrolul, 1-2.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în Liga 1, în 2018, înainte ca ilfovenii să retrogradeze. Ambele meciuri au fost câştigate atunci de giurgiuveni, 3-1 pe teren propriu şi 3-0 în deplasare.

Înaintea meciului de marţi, Concordia Chiajna se află pe locul 4 şi are 27 de puncte, iar oaspeţii sunt pe locul 19, penutimul, cu 2 puncte. Totuşi, giurgiuvenii au numai 2 puncte în situaţia în care au o penalizare de 14 puncte.