Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”

VIDEO | Derby scăldat în tensiune şi faulturi cu nemiluita. FCSB şi CFR Cluj au remizat, scor 1-1, după un penalty şi o gafă a ”comisarului” Vlad

Superliga Publicat pe 3 mai 2021

Pentru FCSB a marcat Tănase '19 (penalti), iar pentru CFR Cluj a înscris Burcă '90+3.

• 1-0: Florin Tănase a transformat un penalt, obţinut tot de el, după ce Burcă l-a faultat din poziţie de ultim apărător.
  • 1-1: Andrei Burcă a adus egalitatea, cu capul, după o lovitură liberă

În minutul 12, Miron a trimis mingea cu capul în transversală.

Acelaşi Miron s-a accidentat în minutul 25, după o intervenţie a lui Omrani, el fiind înlocuit 10 minute mai târziu.

Echipele utilizate:

• FCSB: Vlad - Haruţ, Cristea, Miron (Şut '35), Radunovic - Ov. Popescu, Simion (Oaidă '36), Vînă (Olaru '51)- Moruţan (Niţă '79), Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea
  • CFR Cluj: Arlauskis - Manea (Susic '78), Ben Youssef, Burcă, Camora - Sigurjonsson (Chipciu '80), Bordeianu, Gîdea (Omrani '4 / Păun '60)- Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB – CFR 1-1 (Tănase 19 - pen. / Burcă 90+3)

• FCSB: A. Vlad - Haruţ, I. Cristea, Miron, Radunovic - Ov. Popescu, G. Simion, I. Vînă - Moruţan, Fl. Tănase, Oc. Popescu
    Rezerve: Straton - L. Filip, Ov. Perianu, Oaidă, Olaru, Musi, Istrate, A. Şut, A. Niţă
    Antrenor: Toni Petrea
  • CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - Deac, Debeljuh, Costache
    Rezerve: Sandomierski - Susic, Vinicius, Hoban, Itu, Chipciu, Păun, Omrani, Rondon
    Antrenor: Edi Iordănescu

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+3: GOOOL CFR Cluj! Burcă marchează cu capul, după ce Vlad scapă balonul printre mâini, în poartă.

Min. 80: Penalty neacordat pentru CFR Cluj! Şut îl faultează pe Deac în careu, dar arbitrul Radu Petrescu semnalizează fault în atac. Cele două bănci ”sar” şi protestează.

Min. 79: Modificare la FCSB. Intră Niţă în locul lui Moruţan.

Min. 78: Două schimbări la CFR. Ies Sigurjoson şi Manea, intră Chipciu şi Susic.

Min 75: Tot Oaidă ratează o ocazie bună pentru FCSB. Primeşte o pasă pe culoar, scapă singur cu Arlauskis, pe care încearcă să îl lobeze. Portarul deviază balonul pe lângă poartă.

Min. 72: Fără ocazii importante în ultimele minute. CFR are posesia, însă nu reuşeşte mare lucru. Jocul nu se leagă în ultima fază a atacurilor. FCSB se închide şi joacă pe contraatac.

Min. 60: Modificare la CFR. Iese Omrani, intrat în minutul 4, înlocuit cu Păun.

Min. 55: Ben Youssef vede galben după un fault la Olaru.

Min. 53: O nouă şansă bună pentru FCSB. Ovidiu Popescu trage de la distanţă, dar Arlauskis scoate de lângă bară.

Min. 52: Fază prelungită de atac care putea aduce desprinderea pentru FCSB. Moruţan croşetează câţiva jucători în dreapta, intră în careu, pasează pe jos pentru Oaidă, care trage modest, în blocaj.

Min. 50: Schimbare la FCSB. Intră Olaru în locul lui Vînă.

Min. 49: Luptă surdă la mijlocul terenului, cu greşeli de pasare de ambele părţi.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+3: Pauză la Giurgiu. Faulturi nenumărate în ultimele minute ale primei reprize. Jucătorii se lovesc copios.

Min. 35: Schimbare dublă la FCSB! Ies Miron şi Simion, intră Şut şi Oaidă.

Min. 32: Cartonaş galben pentru Tănase, după ce îi aplică un cot în figură lui Burcă.

Min. 30: Costache îi fură balonul lui Simion, la aproximativ 25 de metri, face câţiva paşi şi trage, dar execuţia trece pe lângă poartă.

Min. 27: CFR revine în atac, în urma golului primit. Forţează, dar FCSB pare că se închide mai bine, comparativ cu primele minute ale partidei.

Min. 22: Simion vede cartonaşuş galben în urma unui fault asupra lui Sigurjonsson.

Min. 19: GOOOL FCSB! Tănase trage de la 11 metri şi marchează.

Min. 17: Penalty pentru FCSB! Tănase e faultat din spate de Burcă, Radu Petrescu arată punctul cu var. Se cere cartonaş roşu din partea bucureştenilor, dar centralul dă doar galben.

Min. 12: Bară FCSB! Miron loveşte transversala după un corner din stânga. Arlauskis nu avea ce face dacă balonul era cadrat.

Min. 9: Ardelenii arată mai bine în acest debut de meci, FCSB are probleme de pasare, dar şi în apărare. Fundaşii par din nou nesiguri, aşa cum s-a întâmplat şi în meciurile trecute.

Min. 4: Schimbare la CFR Cluj. Intră Omrani în locul lui Gâdea.

Min. 3: CFR Cluj, aproape de gol după o eroare mare în apărarea FCSB-ului. Debeljuh pasează cu capul pentru Sigurjonsson care finalizează lamentabil din şase metri. Trimite mult peste poartă.

Min. 1: Începe partida!

Derby-urile dintre FCSB şi CFR Cluj au aprins lupta la titul în ultimii ani, iar partida din această seară nu face excepţie. După o perioadă foarte bună a echipei lui Toni Petrea, înfrângerile cu Sepsi (1-2) şi Craiova (0-2) au făcut ca trupa lui Iordănescu să treacă pe primul loc, dar avansul de doar două puncte nu le permite ardelenilor să se relaxeze.

Chiar dacă o eventuală victorie le-ar permite clujenilor să se distanţeze la cinci puncte cu cinci etape rămase din play-off, Toni Petrea nu consideră că partida din Gruia e una decisivă: "Suntem profesionişti, trebuie să ne adaptăm programului, să luăm lucrurile aşa cum sunt. Nu suntem în cel mai fericit moment, dar am încredere că putem să ne unim şi să arătăm mult mai bine.

E un meci foarte important, dar nu cred că e decisiv. Mai sunt de jucat încă cinci meciuri, aşa că se poate întâmpla orice. Cred că titlul va fi decis în ultima etapă. Nu putem să arătăm ca în tur, din cauza absenţelor, dar vom face tot ce depinde de noi pentru a arăta cât mai bine. Chiar şi în ultimele jocuri, exprimarea a fost destul de bună, însă n-am reuşit să câştigăm", a spus antrenorul bucureştenilor, la conferinţa de presă de dinaintea meciului.

"Două echipe valoroase ale competiţiei, suntem la fel de conştienţi că trebuie să dăm totul şi să facem un joc aproape perfect pentru un rezultat pozitiv. Lucrăm la partea mentală, ne-am bucurat de o zi în plus pentru recuperarea echipei, lucrul acesta contează.

Indiferent de rezultat, lupta merge înainte, e o luptă în trei. Sunt în continuare multe puncte puse în joc, indiferent de rezultat, lupta merge înainte pentru toate cele trei echipe", a punctat şi Edward Iordănescu.