Românul care se bucură de respectul etern al lui Cristiano Ronaldo: "El şi mama lui mi-au mulţumit în faţă de două ori" Românul care se bucură de respectul etern al lui Cristiano Ronaldo: "El şi mama lui mi-au mulţumit în faţă de două ori"
"Am învăţat mult de la ei. Au totul: pasează, marchează, bat lovituri libere". Cei doi decari trecuţi de 30 de ani care l-au impresionat pe Ianis "Am învăţat mult de la ei. Au totul: pasează, marchează, bat lovituri libere". Cei doi decari trecuţi de 30 de ani care l-au impresionat pe Ianis
Emoţii pentru CFR. Cei trei adversari posibili pentru turul doi preliminar al Ligii. Tragerea la sorţi e azi, după ora 13:00 Emoţii pentru CFR. Cei trei adversari posibili pentru turul doi preliminar al Ligii. Tragerea la sorţi e azi, după ora 13:00
Vlad Morar, al treilea transfer al celor de la UTA: "Suporterii m-au făcut să vin" Vlad Morar, al treilea transfer al celor de la UTA: "Suporterii m-au făcut să vin"
Răzvan Marin, dorit în Serie A. Eusebio di Francesco îl vrea la Cagliari Răzvan Marin, dorit în Serie A. Eusebio di Francesco îl vrea la Cagliari
Prima campioană de după pandemie în WTA. Fiona Ferro, regină la Palermo Prima campioană de după pandemie în WTA. Fiona Ferro, regină la Palermo

VIDEO | Dinamo câştigă primul meci în Casa Liga 1, după 6 eşecuri consecutive. ”Câinii” au făcut spectacol cu Clinceni, într-o partidă cu 4 goluri şi două penalty-uri ratate

Liga I Publicat pe 5 iul 2020

Dinamo a reuşit să marcheze primul gol, după trei meciuri, cu Academica Clinceni, în etapa cu numărul 8 din play-out-ul Casa Liga 1. În acelaşi timp, ”câinii” au înregistrat primul succes după şase eşecuri consecutive în campionat. A fost 3-1. Primul gol a fost înscris în minutul 19, prin Sorescu, din lovitură de pedeapsă. Dinamo a mai avut şi alte ocazii importante în prima parte, dar în cele din urmă s-a intrat la cabine cu 1-0. Academica Clinceni a şi ratat o lovitură de la 11 m, la ultima fază a celor 45 de minute. Straton a parat lovitura lui Vojtus.

Partea a doua s-a desfăşurat într-un mod la fel de spectaculos, iar ocaziile au fost multe la ambele porţi. Prima şansă importantă a venit în dreptul gazdelor, care au mai ratat încă o lovitură de pedeapsă, prin Buziuc. Straton a parat şi de această dată. Dinamo a ieşit mai mult la joc în ultimele 30 de minute, iar Bani, minutul 65, şi Fabbrini, minutul 71, au dus scorul la 3-0. Golul de onoare al Clinceniului a picat în minutul 72.

În urma acestui succes, Dinamo a cedat ultima poziţie celor de la Chindia Târgovişte. A acumulat 20 de puncte, în timp ce Chindia rămâne cu 17. În acelaşi timp, victoria i-a apropiat pe bucureşteni la un punct de Poli Iaşi, echipă care în acest moment este prima peste linia roşie.

Echipele de start:

Clinceni: Vâlceanu – G.Matei, Kontoes, Albu, Dobrescu – Şut, Cebotaru, Ion – Achim, Vojtus, Buziuc
Rezerve: Ureche, Munoz, Markovic, Merloi, Vanghele, Susu, B.Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Dinamo: Straton – Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa – Răuţă, Mrzljak – Borcea, Fabbrini, Moldoveanu – Popa
Rezerve: Piscitelli, Bani, Grigore, Kilyen, Neicuţescu, Montini, V. Lazăr, Şerban, Sin
Antrenor: Adrian Mihalcea