VIDEO | Dinamo câştigă primul meci în Casa Liga 1, după 6 eşecuri consecutive. ”Câinii” au făcut spectacol cu Clinceni, într-o partidă cu 4 goluri şi două penalty-uri ratate

Superliga Publicat pe 5 iul 2020

Dinamo a reuşit să marcheze primul gol, după trei meciuri, cu Academica Clinceni, în etapa cu numărul 8 din play-out-ul Casa Liga 1. În acelaşi timp, ”câinii” au înregistrat primul succes după şase eşecuri consecutive în campionat. A fost 3-1. Primul gol a fost înscris în minutul 19, prin Sorescu, din lovitură de pedeapsă. Dinamo a mai avut şi alte ocazii importante în prima parte, dar în cele din urmă s-a intrat la cabine cu 1-0. Academica Clinceni a şi ratat o lovitură de la 11 m, la ultima fază a celor 45 de minute. Straton a parat lovitura lui Vojtus.

Partea a doua s-a desfăşurat într-un mod la fel de spectaculos, iar ocaziile au fost multe la ambele porţi. Prima şansă importantă a venit în dreptul gazdelor, care au mai ratat încă o lovitură de pedeapsă, prin Buziuc. Straton a parat şi de această dată. Dinamo a ieşit mai mult la joc în ultimele 30 de minute, iar Bani, minutul 65, şi Fabbrini, minutul 71, au dus scorul la 3-0. Golul de onoare al Clinceniului a picat în minutul 72.

În urma acestui succes, Dinamo a cedat ultima poziţie celor de la Chindia Târgovişte. A acumulat 20 de puncte, în timp ce Chindia rămâne cu 17. În acelaşi timp, victoria i-a apropiat pe bucureşteni la un punct de Poli Iaşi, echipă care în acest moment este prima peste linia roşie.

Clinceni: Vâlceanu – G.Matei, Kontoes, Albu, Dobrescu – Şut, Cebotaru, Ion – Achim, Vojtus, Buziuc
Rezerve: Ureche, Munoz, Markovic, Merloi, Vanghele, Susu, B.Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Dinamo: Straton – Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa – Răuţă, Mrzljak – Borcea, Fabbrini, Moldoveanu – Popa
Rezerve: Piscitelli, Bani, Grigore, Kilyen, Neicuţescu, Montini, V. Lazăr, Şerban, Sin
Antrenor: Adrian Mihalcea