VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”La cum suntem plătiţi, cred că trebuie să dea mai mult”. Ioan Ovidiu Sabău şi-a criticat dur jucătorii VIDEO | ”La cum suntem plătiţi, cred că trebuie să dea mai mult”. Ioan Ovidiu Sabău şi-a criticat dur jucătorii
VIDEO | Chipciu, afectat de ratarea Cupei. ”E dureros, ai sentimente contradictorii după un astfel de meci” VIDEO | Chipciu, afectat de ratarea Cupei. ”E dureros, ai sentimente contradictorii după un astfel de meci”
EXCLUSIV | Concluzia trasă imediat după semifinala Cupei României. „Mi s-a părut echipa care nu şi-a dorit la fel acestă calificare” EXCLUSIV | Concluzia trasă imediat după semifinala Cupei României. „Mi s-a părut echipa care nu şi-a dorit la fel acestă calificare”
Calificări dramatice pentru Fiorentina şi Aston Villa în semifinalele Conference League Calificări dramatice pentru Fiorentina şi Aston Villa în semifinalele Conference League

VIDEO ǀ Dinamo - CFR Cluj 0-3. Victorie cu frâna trasă! Campioana face 39 de puncte din 45 posibile şi pune o presiune mare pe FCSB

Dinamo Publicat de Emanoil Ursache pe 7 nov 2021

CFR Cluj a avut nevoie de două goluri în trei minute (14 şi 17) şi o reuşită târzie a lui Deac (80) pentru a pleca cu trei puncte din Şoseaua Ştefan cel Mare, într-un meci în care echipa lui Dan Petrescu nici nu a avut nevoie să forţeze pentru a învinge un Dinamo lipsit de calitate şi ritm. După a 13-a victorie din 15 posibile, campioana ultimelor patru sezoane măreşte la nouă puncte distanţa faţă de FCSB, care înfruntă FC Voluntari, în deplasare, de la ora 21:30, în direct pe Look Sport+ şi PrimaPlay.ro.

Cum Dinamo nu e AZ Alkmaar, Petrescu şi-a permis să schimbe aproape în totalitate echipa din mecil cu olandezii, iar primul sfert de oră a fost sugestiv şi stabilise, deja, numele câştigătoarei. În minutul 14, Omrani a apărut perfect la o centrare din lovitură liberă a lui Deac şi a marcat cu capul, apoi (minutul 17) acelaşi Omrani a pasat decisiv pentru reuşita de 2-0, semnată de croatul Debeljuh, atacant aflat în căutare de realizări pentru a-l mulţumi din nou pe Petrescu.

Dacă Petrescu şi-a văzut sacii în căruţă rapid, a ordonat temporizarea jocului şi închiderea culoarelor, Dinamo şi-a petrecut restul meciului arătând că nu are nicio idee ofensivă de joc. Singurele faze periculoase au venit pe traseul Bani-Torje-Ivanovski, dar niciunul nu a reuşit să creeze pericol real pentru puştiul Otto Hindrich. Mai mult, Eşanu (71) a trebuit să-l blocheze unu vs. unu pe Deac, apoi Sacko s-a distrat cu Popa, a pasat perfect pentru acelaşi Deac şi căpitanul din Gruia (80) nu a mai ratat.

Dinamo - CFR s-a terminat 0-3, suficient ca ardelenii să ajungă la 39 de puncte la finalul campionatului, dintr-un maximum de 45 posibile. FCSB are 30 şi presiunea victoriei de la Voluntari, în timp ce Dinamo rămâne penultima, cu opt puncte şi 36 de goluri primite. Etapa viitoare, după pauza competiţională, se joacă FC Voluntari - Dinamo şi FC U Craiova 1948 - CFR Cluj.

Dinamo - CFR Cluj 0-3 (Omrani 14, Debeljuh 17, Deac 80)

• Dinamo: Eşanu - Sorescu, Pinto, R. Popa (R. Grigore 83), A. Radu - Espinosa, C. Matei (Nunic 78) - Torje, Măgureanu (Bani 46), Kainourgios (Carp 70) - Ivanovski (Vestenicky 83)
  • Rezerve: Iliev - Giaffer, Ţîră,  Mihaiu

• CFR Cluj: Hindrich - Cr. Manea, Burcă, Graovac, Fl. Ştefan - Boateng (Culio 64), Bordeianu (Al. Păun 81), Deac (Gîdea 86) - Sacko (Costache 81), Debeljuh (Chipciu 86), Omrani
  • Rezerve: Bălgrădean - Malico, Bouhenna, Alibec
Minutul 88: Păun apare bine în careu, trage tare la colţul scurt, însă Eşanu respinge cu piciorul.

Minutul 80: GOL CFR CLUJ! Sacko se distrează cu Popa, întoarce mingea perfect la Deac, iar căpitanul din Gruia finalizează fără emoţii, sus, pentru 3-0.

Minutul 71: Omrani recuperează o minge, pasează spre Deac, dar liderul CFR-ului ajunge o secundă prea târziu şi Eşanu îl blochează.

Minutul 69: Lansat de Torje, Ivanovski creează o fază interesantă, dar finalizează foarte slab.

Minutul 64: Dan Petrescu simte nevoia de şi mai multă experienţă la mijlocul terenului. Intră Culio, iese Boateng.

Minutul 57: Omrani scapă într-o poziţie excelentă, dar Radu intervine la timp şi degajează.

Minutul 50: Bani primeşte bine de la Ivanovski, îşi face mingea prea lung, apoi cade şi vede cartonaşul galben pentru simulare.

Minutul 49: Bani încearcă poarta de la 14 metri, dar greşeşte efectul şi ratează cu mult ţinta.

Minutul 46: Începe repriza a doua. Rednic schimbă post pe post, cu Bani în locul lui Măgureanu.

Minutul 45+1: Pauză în "Groapă", după 45 de minute controlate de la A la Z de către CFR Cluj.

Minutul 44: Debeljuh centrează bine în faţa porţii, Bordeianu vrea o execuţie pretenţioasă şi trimite mult pe lângă.

Minutul 32: Trec minutele şi meciul rămâne în filmul imaginat de Dan Petrescu. CFR deţine controlul, în timp ce Dinamo nu dă niciun moment impresia că ar avea forţa necesară pentru a deveni periculoasă.

Minutul 22: Dinamo apare în premieră în zona careului lui Hindrich, dar Burcă îi blochează şutul.

Minutul 17: GOL CFR CLUJ! Ştefan pasează la Deac, playmaker-ul întoarce la Omrani, iar şutul-centrare al francezului e deviat în poartă de Debeljuh, cu talpa, de lângă Pinto. Două goluri în trei minute şi meciul pare rezolvat pentru Petrescu!

Minutul 14: GOL CFR CLUJ! Deac bate bine o lovitură liberă, Omrani se desprinde din marcajul fundaşilor dinamovişti, reia excelent cu capul, iar Eşanu plonjează prea târziu pentru a mai ajunge la mingea care se duce direct în colţul lung.

Minutul 11: CFR-ul are primul moment periculos. O combinaţie interesantă îl eliberează pe Sacko, acesta are varianta Debeljuh demarcat foarte bine în faţa porţii, dar centrarea e prea puternică şi vârful croat nu poate ajunge la minge.

18:30: Start joc în Şoseaua Ştefan cel Mare!

17:08: Avem echipele de start! Unele din care nu lipsesc surprizele. Mircea Rednic l-a titularizat pe Deian Sorescu şi a mers şi pe mâna grecului Kainourgios, în timp ce Dan Petrescu l-a preferat în poartă pe tânărul Otto Hindrich.

CFR Cluj porneşte indiscutabil ca principală favorită. Campioana României este lidera campionatului cu 12 victorii şi două înfrângeri în 14 etape disputate. Cu FCSB şi Universitatea Craiova în creştere de formă, ”feroviarii” nu îşi permit să piardă puncte în faţa penultimei clasate, chiar dacă numele acesteia este Dinamo. ”Câinii roşii” au două succese, două remize şi zece eşecuri înregistrate până acum.