FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare
Xabi Alonso a decis unde va antrena sezonul viitor! Xabi Alonso a decis unde va antrena sezonul viitor!
Revenire de senzaţie la naţională? Un veteran e propus pentru postul de fundaş stânga. ”E posibil să se gândească” Revenire de senzaţie la naţională? Un veteran e propus pentru postul de fundaş stânga. ”E posibil să se gândească”
Fost ofiţer în armata franceză, despre riscurile de securitate la JO: ”Există ameninţări tot timpul. Nu poţi să te opreşti să respiri doar pentru că eşti ameninţat” Fost ofiţer în armata franceză, despre riscurile de securitate la JO: ”Există ameninţări tot timpul. Nu poţi să te opreşti să respiri doar pentru că eşti ameninţat”
Flavio Briatore, operat pe inimă la Milano după descoperirea unei tumori benigne Flavio Briatore, operat pe inimă la Milano după descoperirea unei tumori benigne
Plecarea lui Hagi de la Farul a fost anunţată, iar ”Regele” recunoaşte: ”Am declarat că mi-aş dori să antrenez şi o altă echipă.”

VIDEO | DINAMO, VICTORIE PENTRU FANI ÎN DERBY-UL CU RIVALA FCSB! TRUPA TRUPA LUI BECALI RĂMÂNE CU UN SINGUR SUCCES ÎN ULTIMELE 4 MECIURI

Video Publicat pe 16 feb 2020

În direct pe Look Plus, Dinamo a reuşit o victorie mare în „Derby de România”, 2-1 cu rivala FCSB, pe Arena Naţională, în faţa a peste 25.000 de suporteri. Echipa din Ştefan cel Mare rămâne neînvinsă în acest sezon în faţa celor de la FCSB, după ce în tur cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.

„Câinii” au început ceva mai bine şi au încercat să împingă liniile, însă FCSB a avut prima ocazie, în minutul 16, când Coman a irosit o situaţie imensă. Dinamo a răspuns după aproape 5 minute prin Mrzljak, dar şutul croatului nu i-a pus probleme lui Bălgrădean. Portarul oaspeţilor avea însă să fie depăşit în minutul 37, atunci când Sin, titularizat de Dusan Uhrin după o jumătate de an, a executat excepţional o lovitură liberă de la circa 25 de metri, iar mingea s-a oprit cuminte în plasă.

Finalul primei reprize a fost dramatic. Mai întâi, Cristea l-a făcut KO pe Perovic, iar centralul Horaţiu Feşnic i-a arătat cartonaşul roşu. FCSB a trecut neaşteptat de repede peste şoc şi, deşi în inferioritate numerică, a egalat în minutele suplimentare ale primei reprize, la o fază la care Feşnic a văzut penalty la intrarea lui Filip asupra lui Planic, iar Tănase a transformat lovitura de pedeapsă.

După pauză, în minutul 58, Dusan Uhrin a mutat inspirat când l-a trimis în teren pe Vali Lazăr în locul lui Moldoveanu. Doar 4 minute mai târziu, Lazăr a marcat din 6 metri, după o centrare aproape perfectă de la Sorescu.

După încă 10 minute de întrerupere, cauzate de suporteri, jocul a fost reluat, iar Dinamo a trecut din nou pe lângă gol. Sorescu, în minutul 65, a ratat o dublă ocazie, prima dată mingea fiind respinsă de Bălgrădean, iar a doua oară de Soiledis, care a salvat de pe linia porţii.

La final, „câinii” au reuşit să se impună, 2-1, o victorie care mai îndulceşte din amărăciunea ratării play-off-ului. Dinamo face acum 34 de puncte şi se află pe locul 8, în timp ce FCSB rămâne pe 3 cu 43 de puncte, la 6 lungimi în spatele CFR-ului şi la 3 în urma Craiovei. Însă vestea proastă cu adevărat pentru fanii FCSB-ului este că echipa pare să fi intrat în criză, în condiţiile în care nu au mai reuşit să câştige decât un singur meci din ultimele patru, pierzând în schimb două.