EXCLUSIV | Mircea Lucescu pune bazele unei noi forţe în cupele europene: ”E mare lucru să joci un play-off, tur-retur, cu atâţia tineri” EXCLUSIV | Mircea Lucescu pune bazele unei noi forţe în cupele europene: ”E mare lucru să joci un play-off, tur-retur, cu atâţia tineri”
Noi transferuri la Dinamo! Anunţul lui Cortacero Noi transferuri la Dinamo! Anunţul lui Cortacero
VIDEO: Au făcut bine că l-au adus. Mircea Lucescu o duce pe Dinamo Kiev în Liga Campionilor, după o victorie la scor cu Gent VIDEO: Au făcut bine că l-au adus. Mircea Lucescu o duce pe Dinamo Kiev în Liga Campionilor, după o victorie la scor cu Gent
VIDEO | Ultimele echipe calificate în grupele Ligii se decid în direct pe canalele Look! Dinamo Kiev face recital cu Gent şi merge în grupele Champions League. I se alătură Ferencvaros şi Olympiakos VIDEO | Ultimele echipe calificate în grupele Ligii se decid în direct pe canalele Look! Dinamo Kiev face recital cu Gent şi merge în grupele Champions League. I se alătură Ferencvaros şi Olympiakos
Saint-Etienne a vândut un jucător la Leicester pentru o sumă record în istoria clubului francez, 40 de milioane de euro Saint-Etienne a vândut un jucător la Leicester pentru o sumă record în istoria clubului francez, 40 de milioane de euro
Sporting Lisabona - Dobrogea Sud 22-21. Constănţenii ratează calificarea în grupele EHF European League Sporting Lisabona - Dobrogea Sud 22-21. Constănţenii ratează calificarea în grupele EHF European League

VIDEO | Dinamo - Viitorul 1-1. "Câinii" nu reuşesc minunea şi merg în Liga 2, dacă FRF nu schimbă sistemul competiţional

Liga I Publicat pe 5 aug 2020

Dinamo a terminat la egalitate cu Viitorul, 1-1 în Ştefan cel Mare, şi a ratat, astfel, orice şansă de a termina pe locul de baraj, care i-a revenit lui Sepsi OSK.

Câinii au avut parte de sprijinul fanilor, adunaţi în faţa stadionului, dar nu au putut învinge o echipă a Viitorului în care Hagi a alternat numele importante cu cele ale unor fotbalişti tineri.

Două goluri în două minute

Meciul a început cu ocazie a lui Pitu, şut la colţul scurt în minutul 10, dar Straton s-a întins şi a respins de lângă bară. A urmat o perioadă de linişte, cu un ritm destul de domol, ruptă de henţul lui Kostrna din minutul 33. Penalty pentru Viitorul, execuţie sigură a lui Achim şi elevii lui Mulţescu vedeau cum şansele barajului se evaporau, în contextul în care Romario Deaconu deschidea scorul în Sepsi - Academica. La două minute, speranţele au revenit, după ce Sorescu a finalizat cu calm un contraatac, demonstrând, dacă mai era nevoie, că este singura locomotivă a lui Dinamo într-un sezon dezastruos.

În minutul 54, Achim a semnat prima ocazie a reprizei a doua, cu preluare bună şi şut pe lângă Straton, dar Puljic a fost exact unde trebuie şi a respins ceea ce a fost ultima ocazie a meciului. Dinamo a terminat penultima şi, dacă FRF nu acceptă varianta cu 16 echipe în Casa Liga 1, va lua drumul Ligii 2.