”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO | Dramatic! Poli Iaşi se salvează cu un gol din penalty, în minutul 90+3, şi trimite Sepsi la barajul cu Mioveni!

Superliga Publicat pe 5 aug 2020

Plecată pe drumul Iaşi - Sibiu cu obiectivul de a nu pierde meciul, rezultat care-i asigura salvarea matematică de la retrogradare, Poli Iaşi a terminat la egalitate cu Hermannstadt, 2-2, şi s+a salvat dramatic, graţie unui penalty transformat de Andrei Cristea în minutul 90+3.

Startul de meci a fost foarte slab pentru elevii lui Mircea Rednic, iar minutul şapte a venit cu deschiderea de scor a lui Stoica, de la colţul scurt, după un corner.

Dar avantajul sibienilor a durat puţin, până în minutul 18, când Omoh a găsit o pasă excelentă pentru Luckassen, iar olandezul a găsit finalizarea potrivită, pe lângă Figueiredo, pentru a restabili egalitatea. 1-1 la pauză, rezultat suficient pentru Rednic şi ai lui.

Dâlbea a dat emoţii, Cristea le-a risipit

Lucrurile păreau că merg bine pentru ieşeni, mai ales că Hermannstadt nu a avut mari ocazii în repriza a doua, dar lovitura de teatru a fost dată în minutul 79, când Dâlbea a scăpat din marcajul apărătorilor moldoveni, a apărut la bara a doua, a reluat cu capul, iar Axinte nu a mai avut ce face. Cum Sepsi îşi vedea liniştită de treabă la Sfântu Gheorghe şi conducea cu 1-0 în partida cu Academica Clinceni, lui Poli nu-i rămânea decât varianta unui gol izbăvitor, care să o readucă pe poziţia care o salva matematic de la retrogradare.11 minute de speranţe transformate în realitate în al treilea minut de prelungire, când Luckassen a fost tras în careu de Luchin, iar Cristea a marcat, din penalty, golul care o menţine pe Iaşi în prima ligă şi o trimite pe Sepsi la barajul cu CS Mioveni, de pe 9 şi 12 august.