Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

VIDEO | Etapă gri pentru români în Serie A: Mihăilă a fost neputincios, Chiricheş doar rezervă, iar Ştefan Radu a ieşit cel mai bine. Surpriză mare la meciul Interului

Serie A Publicat de Emanoil Ursache pe 6 ian 2021

Runda a 16-a din Serie A nu a fost una cu noroc pentru românii care evoluează în primul eşalon al fotbalului italian.

Aflat la a doua partidă în tricoul Parmei, Valentin Mihăilă nu a putut face mare lucru pentru a-şi ajuta echipa în eşecul suferit în faţa Atalantei, scor 3-0, chiar dacă a fost introdus în minutul 10 al meciului în locul lui Karamoh. Muriel (min. 15), Zapata (min. 49) şi Gosens (min. 61) au marcat golurile prin care au adus victoria pentru gazde şi al patrulea eşec consecutiv în campionat pentru oaspeţi.

Denis Drăguş a privit de pe banca de rezerve cum AS Roma se impune pe terenul lui Crotone cu scorul de 1-3. Mayoral, în minutele 8 şi 29, şi Mkhitaryan, din penalty, în minutul 35, au decis meciul prin reuşitele lor. Golemic, în minutul 71, a marcat golul de onoare pentru echipa lui Drăguş.

De asemenea, Vlad Chiricheş a fost lăsat pe banca de rezerve în meciul câştigat de Sassuolo, scor 2-1, acasă cu Genoa. Boga (min. 52) şi Raspadori (min. 83) au înscris pentru învingători, în timp ce Shomurodov (min. 64) a punctat pentru învinşi. În runda precedentă, Sassuolo fusese călcată în picioare în deplasare de Atalanta, scor 5-1, iar Vlad Chiricheş a marcat golul de onoare al echipei sale.

Ionuţ Radu a asistat şi el din postura de rezervă neutilizată la surpriza etapei. Inter a pierdut cu 2-1 deplasarea de pe terenul Sampdoriei. Candreva (min. 23, penalty) şi Keita (min. 38) au adus prin golurile lor victoria gazdelor, în timp ce pentru milanezi a redus din diferenţă de Vrij (min. 65).

Cel mai bucuros dintre români este Ştefan Radu. Lazio s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, în faţa Fiorentinei, iar apărătorul român a fost introdus de Simone Inzaghi în minutul 77 al meciului. Golurile partidei au fost marcate de Caicedo (min. 6) şi de Immobile (min. 75) pentru romani, şi de Vlahovic (min. 88, penalty) pentru Fiorentina.

Torino – Verona s-a terminat 1-1, iar Bologna – Udinese 2-2. În celălalt meci al etapei, Cagliari a pierdut cu 1-2 partida de acasă cu Benevento. Răzvan Marin a fost integralist.

Tot miercuri se joacă Napoli – Spezia, de la 19:00, şi derby-ul dintre AC Milan şi Juventus, de la 21:45.