Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!”  | VIDEO EXCLUSIV
Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!” | VIDEO EXCLUSIV
Condamnat la nouă ani de închisoare pentru viol, Robinho acuză justiţia italiană de rasism
 VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc" VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc"
Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva" Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva"
Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare
Sepsi a dat cărţile pe faţă după ce a izbucnit scandalul de dopaj: ”Plângea când m-a sunat. Poate de la sirop că a fost răcit!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | FC Argeş - Gaz Metan 1-2! Medieşenii au câştigat dramatic, cu goluri în finalul ambelor reprize

Superliga Publicat pe 6 dec 2021

Gaz Metan Mediaş s-a impus cu 2-1 pe terenul formaţiei FC Argeş, în etapa a 18-a din Casa Liga 1.

Medieşenii au marcat ambele goluri pe finalul reprizelor. În minutul 8, Morar a deviat centrarea lui Şerban în poarta colegului său Vâlceanu şi a consemnat deschiderea scorului pentru ”alb-violeţi”.

În minutul 45 + 1, Trif a şutat din alunecare şi a adus o egalare nesperată pentru medieşeni, la capătul unei prime reprize dominate de piteşteni.

Ceva mai echilibrată a doua parte a jocului, însă cu acelaşi deznodământ, s-a terminat cu reuşita puştiului Raul Şteau (20 de ani), care l-a driblat cu sânge rece pe experimentatul Greab şi a înscris cu poarta goală.

În urma acestui rezultat, FC Argeş rămâne pe locul 8, cu 27 de puncte. Gaz Metan Mediaş adună 19 puncte şi urcă în clasament pe locul 12, prima poziţie ce evită barajul pentru supravieţuirea în primul eşalon.

FC Argeş - Gaz Metan 1-2 (Morar 8 ag / Trif 45 + 1, Şteau 90 +4)

• FC Argeş: Greab - Tofan, Turda, Joao Miguel, Muşat - Meza Colli, Raynov - Işfan, Şerban, Dumitraşcu - Fatai
  • Rezerve: Croitoru, Moisie, Boldor, Viana, Teles, Honciu, Palic, Said, Arias
  • Absenţi: Latovlevici, Cr. Dumitru (suspendaţi) Cr. Tănase (nerefăcut)
  • Antrenor: Andrei Prepeliţă
  •
  • Gaz Metan: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Filip, Dobrescu - Lixandru, Deaconu, Alceus, Trif - Irobiso, Morar
  • Rezerve: Buzbuchi, Romeo, Velisar, Horj, Izata, Chamed, Francisco Junior, Şteau
  • Absent: Yuri (suspendat)
  • Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 90 + 4: GOL Gaz Metan Mediaş! Raul Şteau (20 de ani) este lăsat singur cu Greab printr-o pasă genială a lui Morar, îl driblează elegant pe portarul piteştenilor şi înscrie golul victoriei. La scurt timp, arbitrul a fluierat finalul meciului. Mediaş s-a impus cu 2-1 pe terenul Argeşului.

Min. 90: Vor fi cel puţin patru minute de prelungiri.

Min. 90: Şutul lui Morar pe centrul porţii este reţinut fără probleme de portarul Argeşului, Greab.

Min. 83: Schimbare la Gaz Metan: intră Steau, iese Gabriel Moura.

Min. 80: Schimbare şi la FC Argeş: iese Şerban, intră Said.

Min. 80: Schimbare la Gaz Metan: iese Alceus, intră Francisco Junior.

Min. 71: Ocazie pentru Gaz Metan Mediaş! Greab reuşeşte să respingă şutul de la marginea careului al lui Lixandru.

Min. 70: Lovitura de cap a lui Turda (FC Argeş) este moale şi este prinsă lejer de Vâlceanu.

Min. 70: Schimbare la FC Argeş: iese Dumitraşcu, intră Viana.

Min. 65: Izata de la Gaz Metan Mediaş încasează cartonaşul galben.

Min. 62: Triplă schimbare la Gaz Metan: ies Irobiso, Deaconu şi Trif, intră Izata, Romeo şi Chamed.

Min. 52: Şerban (FC Argeş) se lasă pe spate în momentul şutului, iar execuţia sa se duce peste poarta medieşenilor.

Min. 49: Ocazie pentru FC Argeş! Execuţia nou-intratului Arias, la o acţiune bună a piteştenilor, se duce peste poarta Gazului.

Min. 48: Ocazie pentru FC Argeş! Şutul lui Dumitraşcu este respins spectaculos de portarul Vâlceanu.

Min. 47: Şerban (FC Argeş) cere penalty!

Min. 46: A început a doua repriză! Schimbare la FC Argeş: iese Fatai, intră Arias.

Min. 45 + 2: Fluier final al primei reprize! La pauză scorul este 1-1.

Min. 45 + 1: GOL Gaz Metan Mediaş! Trif înscrie cu o execuţie în forţă din careu, din cădere, la o fază în care defensiva lui Prepeliţă a arătat vulnerabilitate.

Min. 43: Şerban (FC Argeş) şutează de la distanţă, însă o face destul de departe de poarta apărată de Vâlceanu.

Min. 33: Ocazie pentru FC Argeş! Câţiva centimetri i-au lipsit lui Fatai să transforme centrarea lui Tofan şi să dubleze avantajul piteştenilor.

Min. 32: Ocazie pentru Gaz Metan! Morar nu reuşeşte să ajungă la minge şi ratează ocazia să se revanşeze pentru autogol.

Min. 25: Portarul Gazului Vâlceanu reţine cu mici emoţii o minge deviată de colegii săi în urma unui corner.

Min. 22: Ronaldo Deaconu (Gaz Metan) şutează surprinzător, însă portarul Alexandru Greab (FC Argeş) este la post.

Min. 19: Irobiso (Gaz Metan) vede cartonaşul galben pentru simulare.

Min. 8: GOL FC Argeş! Ionuţ Şerban trimite o centrare din lovitură liberă, din partea stângă a atacului piteştenilor, iar Vlad Morar deviază balonul cu capul în proprie poartă.

Min. 4: Irobiso (Gaz Metan) şutează, însă portarul Greab reţine fără probleme.

Min. 1: A început meciul!

FC Argeş - Gaz Metan, din etapa a 18-a din Casa Liga 1, se dispută de la 17:30, pe Look Sport şi pe PrimaPlay.ro. Cele două se află în situaţii diametral opuse: gazdele vor în play-off, oaspeţii se luptă pentru evitarea retrogradării.

FC Argeş ocupă înainte de startul rundei locul 7, cu 27 de puncte, în timp ce Mediaş e pe 13 din 16 echipe, cu numai 16 puncte.

FC Argeş a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 5-4, după executarea loviturilor de la 11 metri, formaţia din liga a II-a Poli Timişoara şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. După 120 de minute, scorul a fost 0-0. Doar Pamfile a ratat la loviturile de departajare. Gazdele au jucat prelungirile în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ursu în finalul primelor 90 de minute.

Gaz Metan Mediaş nu are linişte, deşi venirea lui Ilie Poenaru a adus rezultate bune pe plan sportiv, care au propulsat clubul în clasamentul Ligii 1.

Problemele de ordin financiar sunt însă considerabile. ProSport scrie că jucătorii sunt neplătiţi de 4 luni, unii vor să depună memorii pentru a deveni liberi de contract. Lotul ar putea avea serios de suferit în următoarea perioadă de transferuri, când ar putea exista un exod al fotbaliştilor, toţi putând semna cu alt club ca liberi de contract.