VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi
Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea” Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea”
”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri ”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri
Mesajul lui Bogdan Andone după ce FC Botoşani a bătut-o pe Dinamo: ”Suntem obişnuiţi cu presiunea asta!”

Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm” Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm”

VIDEO | Sepsi, victorie solidă cu FC Botoşani, chiar dacă s-a impus cu 1-0. Acţiunea individuală a lui Alex Tudorie a făcut diferenţa

Superliga Publicat pe 10 apr 2022

Sepsi a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1.

• A marcat Tudorie ‘3.

Pe finalul primei reprize, a avut loc un moment controversat. George Găman a dictat penalti pentru Botoşani, pentru henţ la Mitrea după un şut al lui Mailat. Jucătorii oaspeţi au protestat veheement, iar, după ce a discutat cu asistentul Sebastian Gheorghe, Găman a revenit asupra deciziei.

Echipele utilizate:

• FC Botoşani: Pap – Dragu, Şeroni (Tîrcoveanu ’46), Dawa, Braun – Florescu (Petkovski ’62), Dican, Papa – Silva (Tisdell ’62), Roman (Grubac ’72), Mailat (Criciuma ’46). Antrenor: Marius Croitoru.
  • Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu – Gonzalez, Păun, Ştefănescu (Vaşvari ’81) – Bărbuţ (Askovski ’82), Tudorie (Luckassen ’74), Golofca (Tincu ‘90+3). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Celelalte rezultate ale etapei, înregistrate vineri şi sâmbătă:

• Academica Clinceni – Chindia Târgovişte 0-3
  • Dinamo – U Craiova 1948 1-2
  • UTA Arad – FC Rapid 0-2

Partida Gaz Metan Mediaş – CS Mioveni va avea loc luni, de la ora 18.00.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Rapid – 32 de puncte, 2. Sepsi – 30, 3. FC Botoşani – 29, 4. UTA Arad – 26, 5. U Craiova 1948 – 25, 6. Chindia Târgovişte – 22, 7. CS Mioveni – 19, 8. FC Dinamo – 13, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş – -11.

FC Botoşani – Sepsi 0-1 (Tudorie 3)

Echipele de start:

• FC Botoşani: Pap – Braun, Dawa, Şeroni, Dragu – Papa, Dican, Florescu – Mailat, M. Roman, Silva;
    Rezerve: Contra – Haruţ, Ţigănaşu, Tîrcuveanu, Croitoru, Petkovski, Grubacn Santos, Tisdell;
    Antrenor: Marius Croitoru;
  • Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu - Gonzalez, Păun, Ştefănescu, Bărbuţ, Tudorie, Golofca;
    Rezerve: Began – Tincu, Ispas, Vaşvari, Aganovici, Fulop, Ashkovski, Damaşcan, Luckassen;
    Antrenor: Cristiano Bergodi;

Min. 90+3: Final de partidă, Sepsi se impune cu 1-0.

Min. 71: FC Botoşani are puţine şanse de egalare, nu poate să construiască periculos către poarta formaţiei lui Cristiano Bergodi. Sepsi nu mai forţează prea mult, nu vrea să rişte să rămână descoperită.

Min. 63: Golofca ratează şansa de a mări diferenţa pe tabelă. Trage din lateral stânga, din careu, dar Pap respinge în corner. În urma loviturii de colţ, mingea ajunge în careu, iar lovitura de cap a lui Mitrea trece alături.

Min. 50: Tot Sepsi e mai periculoasă şi în această repriză a doua, în debutul ei. Cea mai importantă şansă îi aparţine lui Tudorie, care trimite bine cu capul dintr-o lovitură de colţ, dar Pap reţine.

Min. 46: Se reia partea a doua, formaţia lui Bergodi conduce cu 1-0.

Min. 45+2: Final de primă parte. Suporterii huiduie, strigă ”hoţii, hoţii”, alimentaţi şi de protestele absurde ale echipei gazdă.

Min. 44: Se dă penalty, iniţial, la un aşa zis henţ al lui Mitrea, în favoarea FC Botoşani, iar spiritele se încing şi mai rău. E incredibil ce se întâmplă, jucătorii doar protestează la absolut orice fază. Găman revine apoi asupra deciziei de a da penalty, întrucât căpitanul lui Sepsi arată tricoul cu urma unde l-a lovit balonul. Se acordă, în cele din urmă, corner.

Min. 38: Multă tensiune, multe faulturi dure. În plus, banca moldovenilor pune presiune pe arbitru la fiecare fault. Marius Croitoru e extrem de nervos. Înjură ca la uşa cortului şi vede cartonaşul galben.

Min. 29: FC Botoşani echilibrează meciul şi începe să fie şi ea periculoasă, prin Mailat, M. Roman, Silva.

Min. 13: FC Botoşani e afectată de golul primit în debutul de meci, astfel că Sepsi e mai activă în careul moldovenilor.

Min. 3: GOOOL Sepsi! La prima ocazie importantă, oaspeţii marchează pentru 1-0. Tudorie înscrie din careu, după o cursă personală foarte frumoasă.

Min. 1: Începe partida!

Informaţii înainte de meci

Botoşănenii ocupă locul secund în play-out-ul din Casa Liga 1 şi vin după o înfrângere usturătoare în faţa Rapidului, 0-3, pe noul Giuleşti. Atmosfera a fost infernală, iar elevii lui Croitoru au cedat. Până la această înfrângere, FC Botoşani a bifat două victorii cu UTA, 1-0, şi Gaz Metan Mediaş, 5-0.

Sepsi este neînfrântă în play-out, cu 2 victorii şi un egal, şi ocupă locul 3, la 2 puncte distanţă de Botoşani şi Rapid.

În ultima confruntare directă, FC Botoşani s-a impus 1-0.