Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”

VIDEO ǀ FC Botoşani – Universitatea Craiova 2-2! Ambele echipe s-au încurcat reciproc în unul dintre cele mai disputate meciuri ale sezonului

FC Botoșani Publicat pe 6 dec 2021

FC Botoşani şi Universitatea Craiova s-au încurcat reciproc în ”şocul” etapei a 18-a din Casa Liga 1. Meciul s-a terminat 2-2, fiind una dintre cele mai spectaculoase şi, mai ales, disputate partide din actualul sezon.

Koljic a deschis scorul în minutul 31 cu un lob de mare efect, profitând de ieşirea din poartă a goalkeeper-ului Eduard Pap, care l-a blocat excelent pe Andrei Ivan la aceeaşi fază, însă nu a fost inspirat să se retragă la timp, când balonul a ajuns la bosniac.

În minutul 35, Kage a adus egalarea pentru botoşăneni, îndeplinind o formalitate după acţiunea foarte frumoasă a lui Fili, care a şi pasat decisiv.

După ce a greşit la primul gol al oltenilor, Pap a reuşit o dublă intervenţie de senzaţie în minutul 37. Prima dată i-a apărat şutul lui Ivan din penalty. Apoi, a scos execuţia lui Bancu.

Cum ocaziile în fotbal se răzbună uneori şi neregulamentar, în minutul 42, Edjouma i-a adus în avantaj pe moldoveni şi a stabilit scorul primei reprize. Dawa, autorul pasei decisive cu capul, a fost în ofsaid, însă arbitrii nu au văzut nimic.

În minutul 58, Gustavo a transformat centrarea lui Bancu şi a stabilit scorul final al partidei. Meciul s-a terminat cu ocazia uriaşă a lui Ongenda, în minutul 90 + 3. Decarul trecut pe la PSG a greşit execuţia din voleu şi nu a putut să profite de preluarea eronată a lui Screciu.

În urma acestui rezultat, 2-2, Universitatea Craiova se clasează pe 4, cu 29 de puncte. Botoşani urcă pe locul 6, cu acelaşi număr de puncte ca elevii lui Croitoru. Rapid, cu o lungime în urmă, pică în afara locurilor de play-off.

FC Botoşani – Universitatea Craiova 2-2 (Fili 35, Edjouma 42 / Koljic 31, Gustavo 57)

• Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Min. 90 + 5: Fluier final! Botoşani - Craiova se termină 2-2!

Min. 90 + 3: Ocazie uriaşă pentru FC Botoşani! Ongenda trage mult pe lângă poartă din voleu. Screciu a greşit o preluare, dar decarul moldovenilor nu a reuşit să profite.

Min. 89: Triplă schimbare la Botoşani: intră Florescu, Roman şi Dragu, ies Sila, Edjouma şi Fili.

Min. 81: Ocazie pentru Craiova! Pap îi scoate incredibil şutul lui Bancu.

Min. 80: Schimbare la Craiova: Vînă îi ia locul lui Gustavo.

Min. 79: Ocazie pentru Botoşani! Dawa este la câţiva centimetri de a marca golul de 3-2 pentru FC Botoşani.

Min. 78: Ocazie pentru Botoşani! Papa trimite o torpilă de la aproximativ 30 de metri, dar pe direcţia lui Lazar care respinge în corner.

Min. 71: Ocazie pentru FC Botoşani! Fili trage din afara careului la colţul lung, Lazar respinge ezitant. Faza se termină cu un fault la portar al lui Ongenda.

Min. 71: Schimbare la Craiova: Paul Papp îl înlocuieşte pe Marius Constantin.

Min. 70: Dawa (Botoşani) vede cartonaşul galben pentru un fault la Koljic.

Min. 69: Schimbare la Craiova: iese Koljic, intră Markovic.

Min. 57: GOL Universitatea Craiova! Gustavo aduce egalarea pentru olteni, trimiţând balonul cu sete în poarta lui Pap. Botoşănenii au reclamat un henţ la preluarea acestuia.

Min. 55: Koljic încasează cartonaşul galben pentru că a degajat furios balonul după fluierul arbitrului.

Min. 52: Nistor vede cartonaşul galben pentru proteste.

Min. 46: A început a doua repriză! Dublă schimbare la Craiova: ies Vătăjelu şi Căpăţână, intră Creţu şi Vlădoiu.

Min. 45 + 3: La pauză Botoşani conduce Craiova cu 2-1!

Min. 45 + 2: Căpăţână la Universitatea Craiova încasează cartonaşul galben.

Min. 44: Vătăjelu vede cartonaşul galben.

Min. 42: GOL FC Botoşani! Dawa, aflat în ofsaid, îi pasează cu capul lui Edjouma, care îl execută pe Lazar.

Min. 38: Pap reuşeşte o dublă intervenţie miraculoasă! Mai întâi apără penalty-ul lui Ivan, apoi şutul lui Bancu.

Min. 37: Penalty pentru Craiova! Dawa îl faultează pe Bancu, iar Kovacs dictează penalty.

Min. 35: GOL FC Botoşani! Kage îndeplineşte o formalitate la o acţiune superbă a lui Fili.

Min. 31: EUROGOL Elvir Koljic! Atacantul Universităţii Craiova deschide scorul cu un lob profitând de ieşirea lui Pap.

Min. 27: Ţigănaşu (Botoşani) vede cartonaşul galben pentru un fault la Gustavo (Craiova).

Min. 25: Şansă pentru Craiova! Vătăjelu centrează cu dreptul, iar Pap iese inspirat. Balonul ar fi ajuns la Ivan, aflat în situaţie iminentă de gol.

Min. 20: Marius Constantin vede cartonaşul galben pentru un fault la Kage.

Min. 16: Şansă pentru Botoşani! Kage trece elegant de Marius Constantin şi trage la poartă. Şutul este moale şi reţinut fără emoţii de Lazar.

Min. 13: Ocazie pentru Craiova! Ivan îi pasează lui Bancu, care driblează elegant şi trage la colţul scurt. Acolo este portarul Pap, care respinge în corner.

Min. 11: Schimbare la Botoşani: iese Petkovski accidentat, intră în locul lui Sila.

Min. 8: Ocazie mare pentru Craiova! Nistor centrează din lateral, iar reluarea lui Koljic loveşte bara transversală.

Min. 7: Edjouma vede cartonaşul galben pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Koljic.

Min. 1: A început meciul!

FC Botoşani – Universitatea Craiova, meci contând pentru etapa a 18-a din Casa Liga 1, este transmis în direct de către Look Sport. Golurile, rătările, deciziile controversate de arbitraj în absenţa VAR sau alte faze importante ale jocului vor fi redate în regim live video&text de către site-ul www.looksport.ro. Partida poate fi urmărită în direct inclusiv prin intermediul platformei PrimaPlay.ro.

În meciul tur, FC Botoşani (locul 7, 16-15, 28 de puncte) s-a impus pe terenul Universităţii Craiova (locul 5, 32-19, 28 de puncte) cu scorul de 2-1.