Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni” Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni”
VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League
VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ardelenii, obligaţi să câştige pentru a se apropia de lider

VIDEO | Gaz Metan - Craiova 1-2. Oltenii revin de la 1-0 şi urcă pe primul loc în Casa Liga 1

Superliga Publicat pe 3 iul 2020

Universitatea Craiova a câştigat în deplasare la Gaz Metan Mediaş, scor 2-1. În urma acestui rezultat, formaţia lui Cristiano Bergodi a urcat pe primul loc în campionat, cu două puncte peste CFR Cluj, care are însă un meci mai puţin disputat.

Deşi Gaz Metan este o echipă în derivă, cu mari probleme financiare şi cu 8 fotbalişti care au părăsit echipa, lucrurile nu s-au simţit în teren, cel puţin în prima repriză. Romeo a deschis scorul, după o fază la care oltenii au fost prinşi pe picior greşit.

Ardelenii au continuat să presteze un joc bun, dar replica a venit prin Mihăilă, care şi-a arătat valoarea şi a punctat cu sânge rece, după o incursiune în mare viteză.

Partida a fost întoarsă de Cicâldău, care a trimis în plasă, o minge deviată de la Velisar. Momentul psihologic s-a petrecut în minutul 71, când Buş, atacantul care e aproape ca şi transferat de CFR Cluj a văzut cartonaşul roşu, după ce l-a înjurat pe arbitru. În 10 oameni, elevii lui Dusan Uhrin au încercat să egaleze, dar oboseala şi lipsa unei bănci de rezerve consistente şi-a făcut simţită prezenţa, iar scorul a rămas neschimbat.

Minutul 90+4: Fluier final! Craiova câştigă şi urcă pe primul loc.

Minutul 90+1: Mihăilă scapă singur cu Pleşca, care era ieşit din poartă, dar şutul a mers mult peste poartă

Minutul 72: Marius Constantin este şi el eliminat, după proteste de pe banca de rezerve.

Minutul 71: Buş este eliminat, după ce i-a adresat injurii arbitrului.

Minutul 65: Chamed trage puternic de la aproximativ 25 de metri. Dar şutul acestuia loveşte bara de deasupra.

Minutul 54: Mihăilă are o acţiune pe banda stângă, care destabilizează adversarii, iar mingea ajunge prin deviere la Cicâldău, care marchează cu latul din careul mic.

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 37: Mihăilă egalează, după o incursiune în viteză, prin care a tăiat compartimentul defensiv al adversarilor.

Minutul 29: Sergiu Buş face o preluare perfectă şi şutează din întoarcere puţin peste poartă.

Minutul 25: Cicăldău trage puţin peste portă, din lovitură liberă, de la 20 de metri.

Minutul 21: Roberto Romeo deschide scorul, după o eroare în lanţ a defensivei Craiovei, la un contraatac şcoală.

Minutul 2: Ocazie uriaşă ratată de Ciocan. Jucătorul medieşenilor trimite din careul mic în braţele lui Pigliacelli.

CHIPELE DE START

Gaz Metan: Pleşca – Butean, M. Constantin, Larie, De Moura – Droppa, Chamed – R. Romeo, S. Ciocan, Velisar – S. Buş

Craiova: Pigliacelli – Şt. Vlădoiu, Acka, Cosic, N. Bancu – D. Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău – A. Ivan, Koljic, V. Mihăilă

--------------------------------------------------------------

Gaz Metan Mediaş şi Universitatea Craiova se întâlnesc în etapa cu numărul 6 din play-off-ul Casa Liga 1. În acest moment, gazdele meciului din această seară, transmisă de LOOK PLUS de la 20:00, este pe locul 6, cu 25 de puncte. Oltenii sunt pe locul 2, cu 35 de punte, la un singur punct de liderul CFR Cluj.

Deşi etapa trecută a câştigat meciul cu CFR, Cristiano Bergodi, antrenorul Craiovei, se teme de partida cu Mediaş.

”E un meci dificil din punct de vedere mental. Pentru că noi venim după un meci foarte bun câştigat cu CFR Cluj, care ne-a dat încredere. Iar acum la Mediaş vom avea un examen de maturitate. Trebuie să arătăm ca o echipă care ştie ce trebuie să facă, şi nu mă refer la valoarea echipei. Nu cred că jucătorii mei vor intra relaxaţi cu Mediaş. Eu îi consider inteligenţi şi profesionişti. Ştiu şi ei că avem numai de pierdut dacă intrăm relaxaţi sau dacă ne gândim că putem câştiga uşor.

Nu există aşa ceva în fotbal. Când eşti un pic cu nasul pe sus fotbalul te pedepseşte imediat. Aşa că băieţii sunt sigur că au capacitatea să înţeleagă acest lucru şi faptul că acesta este un meci la fel ca şi cel cu CFR Cluj. Aşa că mental trebuie să fim pregătiţi 100%”, a declarat Cristiano Bergodi, antrenorul principal al oltenilor.

În precedentele trei confruntări din acest sezon, Craiova s-a impus de fiecare dată, cu 3-2, 3-1 şi 2-1.