Guerreiro nu va evolua în semifinala retur a Ligii Campionilor cu Real Madrid Guerreiro nu va evolua în semifinala retur a Ligii Campionilor cu Real Madrid
Victor Piţurcă i-a distrus pe cei de la CSA Steaua: ”Bine că a rămas în Liga 2!”

Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi” Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi”
VIDEO | Petrolul - Oţelul 1-0, în direct la Prima Sport 1! Grozav deschide scorul din penalty VIDEO | Petrolul - Oţelul 1-0, în direct la Prima Sport 1! Grozav deschide scorul din penalty
”Lucrăm doar la asta! Orice altceva poate să mai aştepte”. Dan Şucu doreşte un antrenor legendar la Rapid ”Lucrăm doar la asta! Orice altceva poate să mai aştepte”. Dan Şucu doreşte un antrenor legendar la Rapid
Jucătorul echipei Molenbeek, Reine-Adélaide, a suferit o comoţie cerebrală după ce a fost lovit de o minge în faţă Jucătorul echipei Molenbeek, Reine-Adélaide, a suferit o comoţie cerebrală după ce a fost lovit de o minge în faţă

VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 25 apr 2024

Hernammstadt a câştigat pe teren propriu, 2-0, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în minutul 38 al meciului cu Petrolul, când Valerică Găman a înscris cu o lovitură de cap. În repriză secundă, ploieştenii nu au mai avut pretenţii ofensive şi, în minutul 75, Ianis Stoica a stabilit scorul final al înfruntării: 2-0 pentru Hermannstadt, care devine lider în play-out, având acelaşi număr de puncte cu UTA, 31, dar un golaveraj mai bun. Petrolul este pe locul al cincilea, cu 26 de puncte.

VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0 (Găman 37, Stoica 75), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruţ – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu
  • Petrolul: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Ţicu – Jyry, Seto – Musi, Işfan, Grozav – Berisha

Minutul 90+3: Final de meci! Hermannstadt se impune cu 2-0.

Minutul 75: GOL Hermannstadt! Stoica este lansat perfect şi scapă din marcajul lui Papp, apoi îl învinge din careu pe Zima.

Minutul 56: Zima are o intervenţie excelentă la şutul din unghi trimis de Stoica.

Minutul 45+3: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 37: GOL Hermannstadt! Balaure bate un corner, iar Găman vine pe 5 metri şi trimite cu capul de lângă doi adversari.

Minutul 30: Jyry şutează în forţă de la 30 de metri. Căbuz este la post şi respinge.

Minutul 22: Stoica trage din afara careului, dar Zima reuşeşte să prindă.

Minutul 3: Neguţ deviază din câţiva metri o centrare venită de la Stoica. Zima a respins cu ceva emoţii.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------------------

Fără emoţii în lupta pentru evitarea retrogradării şi fără licenţă pentru cupele europene, Hermannstadt şi Petrolul se vor duela la Sibiu.

După cinci etape disputate în play-out, Hermannstadt se clasează pe locul secund, cu 28 de puncte. De cealaltă parte, Petrolul se poziţionează pe locul al patrulea, cu 26 de puncte.

În sezonul regular, ambele dueluri s-au încheiat cu acelaşi scor, 0-0.