Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

VIDEO | Înfrângere greu de digerat pentru Borussia Dortmund, în derby-ul cu RB Leipzig! Avantaj pentru Bayern Munchen. Cum arată clasamentul

Bundesliga Publicat pe 6 nov 2021

RB Leipzig a reuşit o victorie foarte importantă în faţa Borussiei Dortmund, 2-1, în derby-ul etapei din Bundesliga. Duelul a fost transmis în direct pe Look Sport+ şi PrimaPlay.ro.

Nkunku a deschis scorul pentru gazde, în minutul 29. Egalitatea a fost restabilită la începutul celei de-a doua reprize, de veteranul Marco Reus. Reuşita care le-a adus cele trei puncte gazdelor a venit în minutul 68, prin Poulsen.

Borussia ocupă în continuare locul secund în Bundesliga, la 4 puncte distanţă de liderul Bayern Munchen.

Leipzig este pe 5 momentan şi nu are nicio înfrângere de 5 etape. Au 18 puncte adunate, un punct sub Wolfsburg.

Leipzig - Dortmund 2-1

2-1, Poulsen 68'
1-1, Reus 52'
1-0, Nkunku 30'
--------
Cele două echipe vin după meciuri grele în Liga Campionilor şi cu stări de spirit diferite. Leipzig a obţinut inextremis un punct cu PSG, 2-2, după ce a egalat în minutele de prelungire dintr-un penalty. În schimb, în campionat echipa din fosta RD Germană nu stă grozav. După 10 etape, Leipzig era abia a opta, cu numai 15 puncte, la 10 lungimi în spatele liderului. De altfel, pe Leipzig a costat-o startul extrem de slab de campionat, după care însă şi-a revenit şi e neînvinsă în ultimele şase meciuri. Ultima înfrângere e din 11 septembrie, 1-4, acasă, cu Bayern.

De cealaltă parte, Dortmund a pierdut în ultimul meci, miercuri, în grupele Ligii Campionilor, 1-3 cu Ajax, chiar pe teren propriu. În schimb, în campionat o duce bine. Dortmund e a doua în Bundesliga, are 24 de puncte şi e la unul singur în spatele marii rivale Bayern.