VIDEO | Jucătorii şi conducerea lui Sepsi au ajuns la un acord! Cum trece clubul peste criza provocată de coronavirus + Grozavu cere 5 schimbări pe meci în Liga 1

Superliga Publicat pe 9 apr 2020

Antrenorul Leo Grozavu anunţă că jucătorii au acceptat propunerea şefilor.

Pentru a evita problemele financiare pe timp de pandemie, Sepsi Sfântu Gheorghe a recurs şi ea la tăieri salariale. Conducerea clubului din Covasna a redus la jumătate contractele jucătorilor pentru următoarele trei luni.

“Din discuţiile pe care le am cu conducerea, mi-au spus că toată lumea a fost în asentimentul conducătorilor. Nu au fost probleme. Nu e plăcut, dar asta e situaţia şi trebuie să înţelegem. Mergem înainte”, ne-a declarat antrenorul Leo Grozavu.

5 schimbări pe meci în Liga 1?

Grozavu vine cu o propunere inedită pentru perioada când se va relua campionatul. Fiecare echipă să poată efectua cinci schimbări. Motivul tehnicianului este unul întemeiat. Majoritatea jucătorilor nu vor fi puşi la punct cu pregătirea fizică din cauza pauzei forţate.

“Vor fi meciuri foarte multe, va fi un flux foarte mare de partide. Mai mult ca sigur din trei în trei zile şi vor apărea probleme, mai ales că nici pregătirea nu cred că o să fie foarte lungă. Va fi dificil până intrăm într-un ritm după două luni de inactivitate”, îşi argumentează Leo Grozavu propunerea.