VIDEO | JUVE CÂȘTIGĂ PE „OLIMPICO” ȘI REVINE PE PRIMUL LOC - LOOKSPORT
Noutăți Serie A Video

VIDEO | JUVE CÂȘTIGĂ PE „OLIMPICO” ȘI REVINE PE PRIMUL LOC

Juventus a câștigat cu 2-1 derby-ul cu Roma, pe „Olimpico”, în direct pe Look Plus. Piemontezii profită de semeieșecul lui Inter (1-1 cu Atalanta, ieri) și trec pe primul loc.

Nici nu a început bine meciul, iar Demiral a marcat pentru Juve (minutul 3). Apoi, tot piemontezii au lovit, 7 minute mai târziu, de data asta prin Ronaldo, care a transformat un penalty. Trezită din corzi, Roma a încercat să reacționeze, dar nu a reușit nimic concret pentru a schimba tabela, până la pauză.

După reluare, gazdele au continuat să împingă jocul în terenul adversarilor, iar golul a venit inevitabil. Perotti a marcat din penalty, în minutul 68, și a readus speranța în Cetatea Eternă. Însă Roma nu a reușit mai mult, iar meciul s-a încheiat cu victoria campioanei en titre, 2-1 pentru Juventus.

Grație victoriei de azi, Juve face 48 de puncte și revine pe primul loc. Pe 2 se află acum Inter, la două lungimi în spatele piemontezilor, în timp ce Roma are 35 de puncte și este abia pe 5.