Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Juventus - Sampdoria 2-0. „Bătrâna Doamnă” se încoronează în Serie A pentru a noua oară consecutiv şi are toată Italia la picioare

Serie A Publicat pe 27 iul 2020

Juventus Torino a cucerit în această seară cel de-al nouălea titlu consecutiv, după ce a învins Sampdoria Genova, cu scorul de 2-0. Partida a fost transmisî în de postul de televiziune Look Plus.

Campioana en-titre a început ceva mai greu, marcată probabil de miza meciului. Cu o victorie în această seară, Juventus câştiga matematic titlul, aşa că emoţiile i-au marcat pe Ronaldo şi pe colegii săi. Sampdoria a încercat să speculeze inexactităţile din jocul gazdelor şi ar fi putut să profite în câteva rânduri de desincronizările din defensiva juventină. Nu s-a întâmplat aşa, iar Juventus a reuşit să deschidă scorul în minutele suplimentare ale primei reprize.

Atunci, centralul partidei a dictat uşor o lovitură liberă de la circa 18 metri. Pjanic a surprins cu o pasă în lateral pentru un Ronaldo complet liber, care a pedepsit naivitatea genovezilor.

În repriza secundă, Juventus a marcat din nou, în minutul 67. Un contraatac rapid i-a prins din nou descoperiţi pe oaspeţi şi chiar dacă portarul Audero a intervenit la şutul lui Ronaldo, nu a mai putut să facă nimic la execuţia lui Federico Bernardeschi, care a marcat primul său gol în acest sezon pentru vechea şi noua campioană, Juventus Torino. Doar 6 minute mai târziu, „Doria” a rămas în 10, după eliminarea norvegianului Morten Thorsby, dar zarurile erau oricum aruncate.

S-a terminat în cele din urmă 2-0, rezultat care face ca Juventus să acumuleze 83 de puncte, cu 7 mai multe decât ocupanta locului secund, Inter. Astfel, „Bătrâna Doamnă” câştigă titlul cu două etape înainte de final şi are din nou Italia la picioare. De cealaltă parte, Sampdoria rămâne pe locul 15 cu 41 de puncte şi are un final de sezon liniştit, fără emoţii.