LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova
Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei

VIDEO | Lewandowski a câştigat duelul cu Haaland! Recordul stabilit de atacantul polonez după derby-ul Bayern - Dortmund

Bundesliga Publicat de Andrei Ionascu pe 6 mar 2021

Robert Lewandowski a înscris trei goluri în derby-ul Bayern Munchen – Borussia Dortmund, scor 4-2, în etapa cu numărul 24 din Bundesliga, în direct pe Look Sport+. Lewandowski s-a distanţat în fruntea clasamentului golgheterilor, fiind urmat de către norvegianul Erling Haaland, care a înscris ambele goluri ale Borussiei Dortmund la Munchen.

La pauză, scorul a fost egal, 2-2, după reuşitele lui Haaland (2’, 9’) şi Lewandowski (26’, 44’).

În repriza a doua, Bayern a controlat jocul, dar a dat lovitura pe final de meci, prin Goretzka (88’) şi Lewandowski (90’).

Erling Haaland s-a accidentat şi a fost înlocuit în minutul 60. Atacantul norvegian a stabilit un nou record pentru Bundesliga, fiind primul jucător care înscrie de două ori împotriva lui Bayern Munchen în primele 9 minute ale unui meci după anul 1977. Precedentul record îi aparţinea lui Ronald Worm, pentru Duisburg.

Haaland (20 de ani) a ajuns la 19 goluri în 19 meciuri în acest sezon de Bundesliga.

Robert Lewandowski a fost din nou eroul lui Bayern Munchen. Atacantul polonez în vârstă de 32 de ani are 31 de goluri în 23 de meciuri de campionat.

Deşi sezonul nu s-a încheiat, Lewandowski a înscris deja mai multe goluri decât alţi golgheteri ai Bundesligii în 52 dintre ultimele 57 de ediţii.

În plus, niciun alt jucător din istoria Bundesligii n-a înscris mai multe goluri împotriva echipei Borussia Dortmund decât Robert Lewandowski. BVB este victima sa preferată, cu 19 goluri în 14 meciuri.

Bayern ocupă primul loc în Bundesliga, în timp ce Dortmund se află pe poziţia a şasea.

Sursa foto: profimediaimages.ro