Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Mateiu, surprins de jocul bun al celor de la Hermannstadt. "Vreau să-i felicit, nu mă aşteptam să fie atât de greu" Ce a schimbat Ouzounidis la Craiova

CS Universitatea Craiova Publicat de Andrei Ionascu pe 19 feb 2021

Universitatea Craiova a câştigat meciul de pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 1-0, în etapa a 24-a din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport. ‘Alb-albaştrii’ s-au apropiat la un punct de primele clasate, FCSB şi CFR Cluj. Alexandru Mateiu s-a declarat surprins de jocul bun al echipei sibiene. Mijlocaşul Craiovei consideră că noul antrenor Marinos Ouzounidis a îmbunătăţit organizarea echipei pe faza defensivă.

Alex Cicâldău a fost înger şi demon pentru Craiova. Mijlocaşul a ratat o ocazie imensă în minutul 15, când a şutat în bară din câţiva metri. Cicâldău şi-a luat revanşa în minutul 33, când a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului.

În minutul 90, Hermannstadt putea să egaleze, dar portarul Pigliacelli a avut două intervenţii excelente în urma unui corner.

Universitatea Craiova are cinci meciuri consecutive fără gol primit şi a prelungit seria de partide fără înfrângere la 11 (10 în Liga 1 şi unul în Cupa României).

"Cred că avem o organizare mai bună, asta s-a schimbat. Adversarii nu mai au atât de multe ocazii, stăm mult mai bine în teren. S-a văzut, ei au avut o singură ocazie în minutul 90, din fază fixă. În rest, n-au contat. Oricum, vreau să-i felicit, au o echipă foarte bună. Nu mă aşteptam să fie atât de greu, au jucători foarte buni şi cu siguranţă vor face o faţă frumoasă în acest campionat.

Mă simt foarte bine, când joci eşti fericit. E minunat că am luat cele 3 puncte. O luăm pas cu pas. Clar că rămâne şi Cupa un obiectiv, luptăm pe ambele fronturi", a spus Alexandru Mateiu.