LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | „U” CLUJ DĂ LOVITURA ÎN PRELUNGIRI CU CRAIOVA LUI MITITELU ŞI SE CALIFICĂ ÎN OPTIMILE CUPEI. CELELALTE REZULTATE ALE ZILEI

Cupa României Publicat pe 24 sep 2019

Primele meciuri din 16-imile Cupei României s-au disputat azi şi s-au întregistrat următoarele rezultate:

Flăcara Horezu – Astra 0-2, Metalul Buzău – Csikszereda 1-0, Foresta Suceava – Gaz Metan 2-1, UTA – Dinamo 1-3, Turris-Oltul T. Măgurele – Academica Clinceni 2-3, Chiajna – Voluntari 2-3 şi FC U Craiova - „U” Cluj 2-3.

La Chiajna, gazdele au deschis scorul prin Nica încă din minutul 2, dar Benzar a egalat după exact un sfert de oră. Cu două minute înainte de pauză, Achim a făcut 2-1 pentru Voluntari, dar Chiajna a egalat în minutul 53 prin Bilal Bari. Ţîră a fost însă decisiv şi a adus victoria Voluntariului în minutul 60.

Dinamo s-a impus la Arad, 3-1 cu UTA, într-un meci neaşteptat de echilibrat. Moldoveanu a deschis scorul pentru „câini” în minutul 13, iar gazdele au răspuns doar 5 minute mai târziu prin Moise. Dinamo a avut nevoie de un Nistor în formă de zile mari pentru a tranşa disputa în favoarea sa. Mai întâi, Nistor a înscris în minutul 57, apoi l-a servit pe Niecuţescu în minutul 82, iar acesta a închis meciul.

„U” Cluj a început slab meciul de la Craiova, cu FCU, iar după numai 6 minute s-a văzut condusă pe tabelă. Bălan a reuşit dubla pentru olteni în minutele 6 şi 14, iar oltenii erau cu un pas în optimi.

Revirimentul clujenilor a început în ultima parte a primei reprize. Mai întâi, Telcean a redus din diferenţă, cu 4 minute înainte de pauză. Imediat după reluare, „U” Cluj a egalat prin Miranda (minutul 51), însă până la finele celor 90 de minute tabela a rămas încremenită, 2-2.

Ardelenii au rămas în 10 încă din minutul 80, dar asta nu i-a împiedicat să-şi creeze în continuare situaţii bune de a marca. Iar golul decisiv a venit în prelungiri, în minutul 95, când acelaşi Miranda a înscris şi a calificat-o pe „U” Cluj în optimile Cupei.